Minden a sóval kezdődött

Amerika felfedezése előtt egy évvel - adventi fagyok idején - úgy gondolták a salzburgi sóbányászok, hogy télen is meg kellene élniük valamiből.

A férfiak jászlakat és betlehemi figurákat faragtak, az asszonyok a karácsony előtti böjtre nagy kalóriatartalmú – cukor nélküli – édességeket gyúrtak szárított gyümölcsökből, vagy kézimunkáztak, majd termékeikkel a dóm terére vonultak, és csereberéltek, piacoztak. Azóta gyűlik össze a mesés adventi hangulatra vágyó sokaság ebben az időszakban. Tavaly már egymillió látogatója volt a négy hétvégének.

Ünnepi viselet, Ünnepi játékok

A vásárok között ingyenes buszjárat közlekedik,  így nyugodtan lehet forralt borozni, puncsozni
a vásárok között ingyenes buszjárat közlekedik, így nyugodtan lehet forralt borozni, puncsozni

Salzburg 2500 éve fontos átkelőpontja az Alpoknak. A kelták 2500 éve kezdték meg a környéken a sókitermelést, így először a só utazott dél felé, majd a keresztény hittérítők, később a helyettes pápa Róma felől a bajor érsekfejedelemségbe. A város vitán felül leggyönyörűbb és legrégebbi bencés étterme, a St. Peter Stiftskeller falán díszelgő tábla szerint 803-ban az ott megvendégelt Nagy Károly kísérete jól érezte magát a már akkor (!) patinás, nagy múltú fogadóban. Az étterem advent idején külön látványosság, bejáratánál remek forralt bort fogyaszthatunk, különtermei karácsonyi díszektől roskadoznak. (Zenés Mozart-vacsorára 50 euróért lehet bejutni.

Teltek az évszázadok, a város egyre gazdagodott a sóforgalomból, Európa akkor harmadik legnagyobb aranybányászatából és az idetelepülő iparosok munkájából. Így válik érthetővé, miért hordják nemzeti és egyházi ünnepeken ma is büszkén a hagyományos viseleteket, a bőrgatyát, a térdzoknit, a vagyonokba kerülő dirndlit a múltjukra oly büszke helyiek.

Ahogy az is érthető, miért szeretnék elfelejteni a közelmúlt történelmének kínos eseményeit, a Sasfészek közelségét, a hitleri szónoklatok viharos népszerűségét a város falain belül. Ezért aztán inkább üvegajtó mögé kellett zárni a néhány éve átadott cigányholokausztemlékművet, hogy ne lehessen tovább rongálni. A város lakói még most is tüntetnek ellene, azt szeretnék, ha semmi nem emlékeztetné őket arra, amire nem akarnak. A felső kategóriás dirndlit a Gössl cég gyártja helyben, 1000 euróért lehet felöltözni, ám az ügyesebbek a közeli Schleedorf szeptemberben rendezett használtruha-börzéjén szinte ingyen juthatnak kinőtt, kihízott vagy megunt darabokhoz. Ahogy az ünnepi játékok díszleteit és jelmezeit is jutányosan kiárusítják kora ősszel – érdemes utánfutóval érkezni. A 2012-es játékokra még kaphatók jegyek az interneten.

Legszebb szezon a tél

A sóból mára a wellnesskezelések és a sófürdők maradtak (nagyobbak Salzkammergutban és Berchtesgadenben), a salzburgi bánya 1986 óta csak látványbányaként üzemel. Viszont sólámpát és sótartalmú gyógykrémeket mindenhol árusítanak, az adventi vásáron is, melynek hivatalos fordítása Jézuska Piac lenne a Christlkindlmarktból. A város ma sem szűkölködik anyagiakban a csodálatos fekvésnek, a zenének, az adventi forgatagnak és a helyi cégek (DM, Red Bull, Sony BluRay) adójának köszönhetően.

A négy évszakos város legszebb szezonja mégiscsak a tél, ha tehetik, ne hagyják ki. Akkor sem, ha mostani kedvcsinálónkból kimaradt Mozart, a Trupp család és A muzsika hangja, a Csendes éj igaz története, a Red Bull repülői és versenyautói, valamint a legjobb sörözők. Ezekről majd egy másik alkalommal…

Ugyan 1890 óta gyártják, de még az 1905-ös világkiállításon a cukrásznagydíj elnyerése után sem gondolta a salzburgi Fürst Pál, hogy pisztáciás-marcipános csokigolyóját le kellene védetnie, mert a világsiker üzleti veszélyeket is rejt. Miután minden boltban kapható már a jól ismert piros-arany csomagolású kugli, ők, hangsúlyozva eredetiségüket, megtartották a hagyományos ezüst-kék borítást, és levédték az „Eredeti Mozartgolyó” nevet. Darabja egy euró, kézzel készül a mai napig.

Rredeti Mozart-golyó

Ugyan 1890 óta gyártják, de még az 1905-ös világkiállításon a cukrásznagydíj elnyerése után sem gondolta a salzburgi Fürst Pál, hogy pisztáciás-marcipános csokigolyóját le kellene védetnie, mert a világsiker üzleti veszélyeket is rejt. Miután minden boltban kapható már a jól ismert piros-arany csomagolású kugli, ők, hangsúlyozva eredetiségüket, megtartották a hagyományos ezüst-kék borítást, és levédték az „Eredeti Mozart-golyó” nevet. Darabja egy euró, kézzel készül a mai napig.

Hasznos honlapok

Gössl-ruházat: www.gwandhaus.com

St. Peter Stiftskeller: www.haslauer.at

Salzburgi Ünnepi Játékok: www.salzburgerfestspiele.at

A legnagyobb kelta múzeum Halleinben: www.keltenmuseum.at

Mozart-golyó: www.original-mozartkugel.com

Top cikkek