Mi maradt otthon?
Mindez az Árukereső.hu egy korábbi felméréséből derült ki, amely mintegy 2500 fő bevonásával történt. E szerint a válaszadók nagyobb része (55 százalék) idén belföldi utazást tervez, közel 40 százalék pedig a népszerű külföldi nyaralóhelyek valamelyikét célozta meg. Nem nagy meglepetésre a legtöbbeket Horvátország, Görögország vagy Olaszország vonzza. Ami az anyagiakat illeti, a felmérés résztvevőinek több mint fele magára a nyaralásra százezer forintnál kevesebbet, az üdüléssel kapcsolatos cikkek beszerzésére pedig 10–50 ezer forintot szán.
Az úti poggyász tartalma
A költségek azonban csökkenthetők, ha az ember átgondoltan készül fel az útjára. Kiderült ugyanis, hogy az alapvető ruhanemű – alsónemű, néhány váltás ruha, cipő és/ vagy papucs – mindenképpen bőröndbe kerül, a többség azonban a szükséges felszerelések beszerzését és a csomagolást az utolsó pillanatra hagyja. Emiatt aztán többnyire megérkezés után derül ki, hogy néhány dolog bizony hiányzik.
Erre utal, hogy 68 százalék „bevallotta”: gyakran a nyaralás helyszínén, drágábban szerzi be az alapvető nyaralási kellékeket, pl. a fürdőruhát vagy a naptejet. Holott ha előrelátóbbak, több időt szánnak a poggyász tartalmának átgondolására, akkor itthon, netán akciós áron, jelentős öszszeget spórolhatnának.
A válaszokból egyértelművé vált az is, hogy az utazók egyharmadának úti „kellékei” közül nem hiányozhatnak a szórakoztatóelektronikai eszközök – így az MP3lejátszó –, a túlnyomó többség pedig útnak sem indul két dolog, a digitális fényképezőgép (86 százalék) és a telefontöltő (84 százalék) nélkül. A felállított rangsor alapján kitűnt az is: a hazai utazóknak a legkevésbé a térkép és napszemüveg hiányzik.
Néhány jó tanács
Pedig milyen jól jönnek ezek bizonyos esetekben! Ugyanez mondható el egy jól szerkesztett útikönyvről és egy megfelelő fejfedőről – a napszúrást elkerülendő. A rendszeresen otthon felejtett tárgyak köre hosszan sorolható, csak néhány közülük: tisztálkodószerek, tartalék memóriakártya, illetve tartalék elemek vagy tartóselemtöltő a fényképezőgéphez, fülhallgató az MP3hoz és a mobiltelefonhoz, a zajérzékenyeknek pedig épp az ellenkezője, füldugó.
Szemüvegesek esetében mindig elérhető helyen kell lennie a tartalék szemüvegnek vagy kontaktlencsének, és a csomagban kell lennie az állandóan szedett néhány gyógyszeren kívül a sürgős esetekre öszszeállított gyorssegélycsomagnak is.
Végezetül az átgondolt utazás része az is, hogy egészség és pogygyászbiztosítást kötünk (az értékes műszaki felszerelésekre gondolva akár külön is), úti okmányainkról, bankkártyánkról, az úti cél szempontjából fontos telefonszámok és címek listájáról fénymásolatot készítünk, s ezt ugyancsak magunkkal visszük. Ne legyen rá szükség, de ha mégis, sokkal egyszerűbb minden ügyintézés.