Ha nincs többség, nincs acsarkodás?

A hajdúszoboszlói városi képviselő-testületben egyetlen pártnak sincs többsége, a települést 1994 óta vezető polgármester pedig független jelöltként nyert a választáson. Mindez szerepet játszhat abban, hogy a helyi politikusok pártos villongások helyett kénytelenek kompromisszumot kötni. Az eredmény: hitelmentes gazdálkodás.

Hajdúszoboszló azon ritka önkormányzatok egyike, amelynek gazdálkodását nem terhelik hitelek, holott a településen az elmúlt években több milliárd forintos beruházásokat valósítottak meg. Hogyan sikerült előteremteni a fejlesztésekhez szükséges önerőt?

Valóban, eddig nem szorultunk hitelfelvételre, s nagyon remélem, hogy erre a következő években sem kerül sor. Ez többek között természetesen az idegenforgalomból származó bevételeinknek köszönhető, ugyanakkor a költségkímélés érdekében mi már évekkel ezelőtt átszerveztük az intézményeinket –egyes helyeken sajnos csökkentettük a dolgozói létszámot, ésszerűsítettük a közigazgatásunkat, hat iskolánk közül bezártunk kettőt, tehát a megtakarítás reményében meghoztuk azokat a nehéz döntéseket, amelyeket számos önkormányzatnál ezekben a hónapokban fontolgatnak. Az idei költségvetésünk főösszege mintegy hétmilliárd forint, s formálisan beterveztünk ugyan százmillió forint hitelt, erre azonban nem fogunk rászorulni – igaz, ez az összeg amúgy is csak töredéke lenne a költségvetésnek. A szigorú, ésszerű gazdálkodás eredménye, hogy nem állunk rosszul.

A városi gyógyfürdőben több mint ötmilliárd forintból megvalósulhatott az utóbbi évek legnagyobb szabású beruházása, az Aqua-Palace Fedett Élményfürdő, s ma már elmondhatjuk azt is, hogy Hajdúszoboszló városa a sikeres szennyvízés csatornaprogram révén száz százalékban közművesített. Büszkék vagyunk arra is, hogy a városban –egyetlen újonnan kialakított földút kivételével – minden egyes utca szilárd útburkolattal van ellátva.

Mennyiben érintette a város életét a világgazdasági válság?

Bennünket is értek veszteségek, és az önkormányzatoknak járó állami normatíva is csökkent az idén, de azt hiszem, ez még belefér. Mivel a hozzánk látogató fürdővendégek száma nem csökken, tartjuk magunkat. Ebben az esztendőben is jut pénz fejlesztésre, és szerencsére meg tudjuk tartani a pedagógusoknak s más közalkamazottaknak járó cafeteria-rendszert is. Mindezt olyan körülmények között, hogy nálunk a lakosság nagy része nem fizet kommunális adót, s a magánemberek számára nincs építményadó sem.

Hajdúszoboszló kivételt jelent abban, hogy itt – legalábbis nyílt színen –nem jellemző a látványos pártpolitikai acsarkodás. Ennek mi az oka?

A kilencvenes évek közepétől másokkal együttműködve sikerült olyan közéleti légkört teremteni, amelyben a város érdekében való munkálkodás dominál, s nem a pártpolitikai küzdelem. Jellemző, hogy az idei költségvetést sikerült úgy előkészíteni, hogy azt minden képviselő egyhangúlag támogatta. Azt hiszem, akkor vagyok diplomatikus, ha azt mondom: ez többek között annak köszönhető, hogy nálunk egyetlen pártnak sincs többsége a képviselő-testületben. Nálunk nincs háborús helyzet a politikában, mint más önkormányzatoknál, s ezért sokat teszünk – én magam és a képviselők is.

Névjegy

Sóvágó László a szegedi József Attila Tudományegyetemen szerzett jogi diplomát, 1988-ban kezdett politizálni. 1990–1994 között az MDF parlamenti képviselője, 1994 óta Hajdúszoboszló polgármestere. Az Összefogás Hajdúszoboszlóért és a jövőért Egyesület, valamint a Hajdúszoboszlói Lovasbarátok egyesületének elnöke.

HajdúszoboszlószámokbaN

A városban csaknem 24 ezren élnek, a lakosság kétharmadának megélhetését közvetett vagy közvetlen formában a gyógyfürdőre alapozott turizmus, szálláshelykínálat és vendéglátás nyújtja.a város költségvetési főösszege az idén mintegy hétmilliárd forint.

Top cikkek