Vajákosok, füvesasszonyok
A boszorkányok, a vámpírok és más misztikus lények mindig is izgatták az emberek fantáziáját, ma pedig különösen kedvelt témái az irodalomnak és a filmeknek. De vajon mi az alapja ezeknek a históriáknak? Miért vasorrú a vasorrú bába, és miért lovagol seprűnyélen a boszorkány? Ezekre és még sok más kérdésre is választ kaphat, aki ellátogat a budapesti Boszorkánymúzeumba.
MAGYAR MÁGIA
A gyűjtemény több szempontból is rendhagyó. A sötétség különleges atmoszférát teremt, és itt nemcsak megnézhetők, hanem meg is foghatók a tárgyak, a tárlatvezetőnek kérdéseket feltenni pedig egyenesen kötelező. Iván Anita egy délalföldi „boszorkányfaluból” származik, ezért mindig is nagyon érdekelte, hogy a mágiával kapcsolatos mendemondáknak mennyi az igazságtartalma. Összegyűjtött tudását arra szeretné használni, hogy eloszlassa a boszorkányokkal szemben táplált negatív képzeteket, és a szkeptikusokat is meggyőzze, ilyen dolgok valóban léteznek. Legfőbb érdeklődési területe a magyar spirituális kultúra, a sámánok és táltosok, valamint a kereszténység felvétele után is fennmaradt népszokások. Ezeket a hagyományokat más népek hitvilágával is összeveti. Ki gondolná például, hogy az indián álomcsapdának magyar megfelelője is van, valamint hogy a mexikói szokásra, a halál kinevetésére hazánkban is találunk példát.
VÁMPÍROK ÉS BŰBÁJOSOK
A kiállítás területén időszaki tárlatok is helyet kapnak. A jelenlegi a vámpírok világába enged némi betekintést, felfedve, honnan ered a vérszívás legendája, és mi a közös a halloweenben és a halottak napjában. A vállalkozó szelleműek még azt is kipróbálhatják, milyen érzés egy koporsóban feküdni.
A berendezés részét képezi egy igazi boszorkánykonyha, annak minden kellékével, és a látogatók emellett bepillanthatnak a mágia legsötétebb időszakába, az üldöztetésbe is. A kiállítás lezárásaként visszatérünk a modern korba, amelyben a misztikum a megpróbáltatások ellenére fennmaradt. A filmsorozat rajongóinak nagy élmény lehet belelapozni a Bűbájos boszorkákban szereplő varázskönyv másolatába.
És hogy milyen ma a boszorkányok helyzete hazánkban? Iván Anita szerint nem sokan veszik komolyan ezt a „mesterséget”. Úgy gondolja, rossz fényt vetnek rá azok, akik azt az emberek hiszékenységére alapozva, anyagi gyarapodásra használják fel, ahelyett, hogy valódi segítséget nyújtanának, ahogy azt a régi gyógyítók és javasasszonyok tették.
BOSZORKÁNYKÉPZŐ
Ha valaki szeretne jobban elmélyedni a bűbájos tudományokban, varázstárgyakat vásárolhat az ajándékboltban vagy részt vehet a múzeum oktatásain. Havonta négy alkalommal, egy év alatt a jelenlévők elsajátíthatják többek között a gyógynövények begyűjtését és felhasználását, a mágikus elixírek és tárgyak készítését. Külön kétalkalmas órákon pedig a kártyavetést és az ingázást is meg lehet tanulni. Átkokról és rontásokról azonban szó sincs egyik esetben sem, inkább olyan új dolgokról, amelyek eddig ismeretlen lehetőségeket rejtenek magukban. Ahogy a múzeum weboldalán olvasható szöveg vallja: „A világ, ami körülötted van, a Te javadat szolgálja!”
HOL, MENNYIÉRT?
Cím: 1061 Budapest, Hegedű u. 9.
nyitva tartás: keddtől szombatig 11-től 24 óráig.
A látogatáshoz előre be kell jelentkezni a 36/20/618-5432-as telefonszámon vagy a boszorkanymuzeum@t-online.hu e-mail címen.
jegyárak: négy látogatóig 1250 Ft, négy látogató felett 1000 Ft/fő, iskoláscsoportoknak 800 Ft/fő.