Karib-tengeri hullámverés

Egyre többen vesznek részt karib-tengeri körutazáson akár luxushajóval, akár szerényebb víz járművel, úgy, hogy vagy külföldön, vagy itthon, valemelyik magyar utazási irodában fizetnek be az utazásra.

Ezek az utak általában két részből állnak: magából a hajózásból és kikötés esetén a parti programokból. Mind a vízen, mind a parton történhetnek olyan események, amelyeket a jognak kell megoldania. E tengerjárók zöme amerikai zászló alatt hajózik, de ha nem, rendszerint akkor is érinti az Egyesült Államok partját, ha máskor nem, a be- és kiszálláskor. Ezért jellemzően az amerikai jogot kell alkalmazni, és általában valamelyik amerikai bíróság hozza meg az ítéletet. Az alábbiakban New York állam legfelsőbb bíróságának ítéleteiből válogattam:

> A hajóorvos a 14 éves utas átfúródott vakbelét influenzának diagnosztizálta. A bíróság kimondta, hogy a társaság felelősséggel tartozik az orvos hanyag diagnózisának következményeiért, ha ő a társaság alkalmazottja, és mint a személyzet tagja kapja a fizetését.

> A felső fedélzeten a mixer Coco Locót készített (rummal töltött kókuszdió), amikor az véletlenül kicsúszott a kezéből, és az alsó fedélzeten sétáló utas fejére esett. A bíróság 95 ezer dollár kártérítés megfizetésére kötelezte a hajóstársaságot.

> A hajó főpincére szexuálisan zaklatta az egyik nem spanyol, de a nyelvet jól beszélő női utast: rendszeresen „putának” (a kéjnő vulgáris változata) szólította. A bíróság 150 ezer dollár kártérítés megfizetésére kötelezte a társaságot.

> A hajóstársaság 577 ezer dollár kártérítést fizetett annak az utasnak, aki lezuhant a hajó egyik lépcsőházában. A bíróság ítéletében hangsúlyozta, hogy súlyos gondatlanságot követett el a társaság, mivel túl sok fényező viaszt kent a legfelső lépcsőfo kokra, elmulasztotta a hibás korlát karbantartását, nem rakott csúszásgátlókat a lépcsőfokokra, és rendkívül meredeken, egymásra csúszva építette a lépcsőt.

A bíróság 333 600 dollár kártérítésre kötelezte a hajóstársaságot, mert a nagyjából 60 kilós felső ágy rögzítője kilazult, az ágy magától kinyílt és alaposan fejbe kólintotta az utast.

> A parton bekövetkezett károkért az amerikai bíróságok a hajóstársaságot teszik felelőssé, ha a programot a társaság ajánlotta vagy szervezte. Még akkor is, ha ez nem hivatalos, jogi szerződés keretében történt, hanem a társaság csak „súgott” az utasnak, vagy nem figyelmeztette őt kellő alapossággal az esetleges veszélyekre.

> A hajó által szervezett kiránduláson, a helyi múzeumban elcsúszott az utas, és zúzódásokat szenvedett. A bíróság 75 ezer dollár kártérítést ítélt meg.

> Az utas a hajó szervezésében az egyik karibi szigeten quadtúrán vett részt, amelyen baleset érte. A helyi kórházba vitték, ahol az orvos hanyag kezelése miatt sérülései súlyosbodtak. Az ítélet 723 ezer dollár kártérítésről szólt.

Top cikkek