Falvak a homokhátakon
A kis falvak bejárása viszonylag egyszerűnek tűnik, ám ez az a hely, ahol a kevés, de annál érdekesebb látnivalót érdemes becsülni. Aki csendre, netán kissé unatkozós pihenésre vágyik, vegye az irányt a Tisza, Bodrog és Latorca folyók által határolt Bodrogköz felé. Az elöregedő, fogyó falvak a sárospataki Bodrog-hídon áthaladva közelíthetők meg.
Ártéri múlt
Történelmük közös, mert a terület évszázadokon át a három folyó árterülete volt, így az ott élők csak a kiemelkedő homokhátakra tudtak építkezni. Arrafelé mindig mindent a víz határozott meg, védelmet és élelmet egyaránt adva. Ezért választották a honfoglaló magyarok első letelepedési helyükként a Bodrogközt, de azt – az ásatási leletek tanúsága szerint – előttük már lakták kelták is. A mocsárvilág lecsapolása 1867-ben kezdődött, ezután vált a térség megközelíthetővé. A Sárospataktól Zemplénagárdig tartó közel 40 kilométer a vidék jellegzetességeit kínálja.
Honfoglalás kori sírok
Vajdácska arról nevezetes, hogy – a mocsárvilág láttán – határából visszafordult a török, akárcsak évszázadokkal korábban a tatár is. Így ezek a települések sokáig őrizték magyarságukat.
Karos egykor a honfoglaló fejedelem szálláshelye volt, ma Magyarország egyik leggazdagabb régészeti lelőhelye. A Nemzeti Sírpark az egyetlen épen maradt honfoglalás kori temetkezési hely. Szablyák, övveretek, tarsolylemezek és pénzérmék kerültek ki a Kisrozvágyig nyúló régészeti park 73 feltárt sírjából.
A szlovák határ által kettészelt Bodrogköz legrégebbi települése Karcsa, első írásos emlékei 1186-ból származnak. Árpád-kori kör alakú műemlék temploma – a rotunda – a XI–XII. században román stílusban épült, majd a XII–XIII. században hajót toldottak hozzá. A legenda szerint tündérek építették a környékbeli boszorkányok elűzésére.
Romantikus műemlék
Pácin község Mágóchy–Alaghy várkastélya 1581-ben késő reneszánsz stílusban épült, majd a XIX. században romantikus stílusúra formálták. A műemlék épületben kapott helyet a Bodrogközi Kastélymúzeum, ahol a tájegységre jellemző népi kultúra emlékei, halászati és mezőgazdasági szerszámok, valamint XVI. századi bútorok láthatók. Parkja természetvédelmi terület.
Utóbbi két település közös vize a Karcsa, amely folyóként egykor a Tiszába torkolló sószállító hajóútként szolgált, a lecsapolások után azonban „tóvá” változott. Tiszta vize vonzza a vízi sportok és a horgászat híveit, partján hétvégi házak sorakoznak.
Berzseny falu- zárva
Kisrozvágyon berendezett jurták várják a honfoglalás kora iránt érdeklődőket az Árpád-kori régészeti park területén lévő Berzseny faluban. Az idei esőzések miatt sajnos már csak jövőre lesz látogatható.
Ricse főterén kőbe vésett juhász fogadja az érkezőt kőbirkáival. A Juhász-kút a Czukor család adománya. A világhírű filmrendező, Hol lywood egyik alapítója, Adolph Zukor Ricse szülötte, ahonnan 1888-ban, 15 évesen indult el Amerikába, a világhírnév felé. Tisza-parti szülőföldjére ezzel az alkotással köszönt vissza 1928-ban.
Nem szabad kihagyni Cigándot, a Bodrogköz egyetlen városát sem, amely speciális ajánlatokkal várja a vendégeket. A folklór kedvelőinek a cigándi lakodalmast és a cigándi fonót előzetes egyeztetés alapján a helybeliek szívesen megszervezik. A felejthetetlen élmény garantált.
ÁRAK, ÉTKEK
Szálláshelyek
Nagyrozvágy: falusi vendéglátás, 2-4 ágyas szobák, felnőtteknek 2000, gyerekeknek 1000 Ft/fő/nap.
Pácin: Karcsa-parti vagy falusi tábor, 950 Ft/fő/nap.
Cigánd: a Tájház ifjúsági szálláshelye 12 fős (2200 Ft/fő/éj), de sátorhelyekkel bővíthető. Tel.: 06 (47) 534-031 >Bodrogközi ételek: főtt szemes kukorica, kelt apróbéles, kalács, savanyú káposztás paszulyleves, puffancs, lapcsánka.
A környék települései: a szlovákiai Királyhelmec, illetve Dombrád és Kisvárda 10 km-en belül érhető el. A térség két legnagyobb városa Sárospatak és Sátoraljaújhely.
Cigándi lakodalmas és/vagy fonó a 06 (47) 334-057 telefonon rendelhető meg.