Csak elővigyázatosan!

Mi a teendő medúzacsípés esetén? Ehetünk-e nyugodtan kagylót, rákot? Milyen fertőzésektől kell tartanunk? Dr. Ternák Gábort, az Utazás-egészség utazóknak című könyv szerzőjét a mediterrán tengerparti nyaralásokkal kapcsolatos egészségügyi tudnivalókról kérdeztük.

Milyen megbetegedések fordulnak elő leggyakrabban a mediterrán tengerparti nyaralások során?

A Földközi-tenger környékén gyakori az „utazók hasmenése”, amelyet többnyire a nem kellően megfőzött vagy átsütött ételek, a rosszul megtisztított salátafélék, zöldségek és gyümölcsök fogyasztása okoz. Enyhe tünetekkel jár, de feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha magas láz, gyakori, kiszáradáshoz vezető hányás, hasmenés, netán véres széklet jelentkezik. A fertőző májgyulladást (hepatitis A) a szennyezett víz, ritkábban valamilyen étel – például fertőzött, nyers kagyló – terjeszti. A betegség ellen a leghatékonyabb védelem az oltás, illetve az, ha kerüljük a nyers tengeri ételeket. Fontos tehát, hogy csak olyan halat, kagylót és rákot fogyasszunk el, amelyik jól átsült, átfőtt! A vérrel és szexuális úton terjedő hepatitis B ritkábban jelent veszélyt. A súlyosabb betegségek, például a hastífusz, nem jellemző ek, de elhúzódó láz esetén erre is gondolni kell.

Vannak tipikus „tengerparti balesetek”is…

Bizonyos szivacs- és korallfajták érintése erős bőrreakciót okozhat, más élő lények (tengeri csillag, tengeri sün, tengeri uborka stb.) tüskéi pedig erő s fájdalmat és helyi tüneteket idézhetnek elő. Hatékony, ha a sebet ecetes vízzel, alkoholos oldattal mossuk le.

Mi ajánlható medúzacsípés esetén?

Számos medúzafajta szúrása  okoz fájdalmas, viszkető érzést, még az érzékelést is megváltoztatja az adott testrészen. A bőrön jól látható a medúza kupolájának (sátorformának) a lenyomata. A tünetek többnyire rövid idő alatt elmúlnak, ám súlyosbodhatnak is, akár fekélyesedés, másodlagos bakteriális bőrfertő zés is kialakulhat. Más esetekben hányinger, hányás, láz, szapora szívdobogás, köhögés, könnyezés, izomfájdalmak, fejfájás, szédülés, gyengeség lehet a következmény. Akit megcsíp a medúza, az a bőrét először tengervízzel, majd ecettel vagy alkoholos oldattal mossa le, ez csökkenti a helyi fájdalmat és a toxinhatást. Elő fordulhat, hogy a medúza a bőrre tapad. Ilyenkor szórjuk be homokkal, hintőporral, vagy fedjük be borotvahabbal,majd egy kés vagy egyéb eszköz tompa felével „borotváljuk le”. Nem érdemes viszont a medúzát feszegetni, erőnek erejével eltávolítani, mert ez általában a tünetek súlyosbodásához vezet.

Mit tartalmazzon az úti patikacsomag?

Aki rendszeresen szed gyógyszert, a szükséges mennyiségen felül feltétlenül gondoskodjon tartalékról, aki pedig allergiás, semmiképp se hagyja itthon az allergia elleni gyógyszereit. Legyenek a csomagban fertőtlenítőés kötszerek, egyszerű tüneti kezelésre alkalmas orvosságok, vagyis láz- és fájdalomcsillapítók, görcsoldók, hasmenés esetére a szükséges só pótlására szolgáló, vízben oldódó porok és egyszerű bb antibiotikumok. Hogy melyek legyenek ezek, azt célszerű a háziorvossal megbeszélni. A hőmérő és az olló is a hasznos felszerelések közé tartozhat.

Miként lehet a legeredményesebben védekezni a leégés ellen, és milyen naptejet válaszszunk?

Leégés ellen a legegyszerűbben a vállat és kart takaró, szellős ruhadarabokkal lehet védekezni, illetve úgy, hogy a tűző nap elől árnyékba vonulunk. A szem megóvása érdekében viseljünk jó napszemüveget, napozásra pedig használjunk legalább 15-ös faktorú fényvédő krémet. Ne feledkezzünkmeg arról sem, hogy a sugárzás hatását fokozza a vízfelületről visszaverődő fény is! Az erős napfény a legnagyobb veszélyt a csecsemők, a kisgyermekek és a tejfehér bőrűek számára jelenti, valamint azoknak, akiknek korábban bő rrákjuk volt. A kilenc hónapnál fiatalabb csecsemőket nem szabad közvetlen napsugárzásnak kitenni! Aki pedig mégis leég, az a patikákban számtalan, vény nélkül kapható enyhet adó szer között válogathat.

Találkozhatunk-e a mediterrán térségben egészségre ártalmas szúnyogfajtával?

Európában ritkák a betegséget terjesztő szúnyogok. Észak-Olaszország bizonyos területein ugyanakkor előfordulhatnak például tigrisszúnyogok, amelyek a fő leg Indiában ismert chikungunyalázat terjesztik. A velük szembeni védekezés viszont semmiben sem különbözik az idehaza megszokottól.

Ajánlott-e bármilyen oltás beadatása?

A mediterrán térségben utazóknak legfeljebb a hepatitis A elleni védő oltás javasolt.

Top cikkek