Hangjegyek és sakkfigurák
A szülőház ma emlékmúzeum, az állandó – ő szre megújuló – kiállításon az egykori tanítócsalád személyes tárgyai, bútorai, Erkel Ferenc mű veinek eredeti vagy másolt kottái láthatók. Számos kitüntetése közül pedig az a tizennégy karátos aranyból készült koszorú, amelyet ötvenéves karnagyi jubileuma alkalmából kapott tisztelőitől. Külön érdekesség a „néma zongora”, amelyen hosszú útjain, a postakocsi „fedélzetén” gyakorolt vagy komponált a mester.
PROGRAMOK KÉSŐ ŐSZIG
A gyulaiak városukat kívánják a bicentenárium országos megemlékezéssorozatának központjává emelni. Külön öröm, hogy az ünnepségeken az egész Kárpát-medence fiatalsága képviselteti magát. A Várszínház idei programja méltó módon adózik a jubilánsnak: Hommage à Erkel címmel július 18-án gálaestet rendeznek Erkel-díjas művészek által komponált új zeneművek bemutatásával. Két napra rá a mester Sakk-játék című , 1853-ban született tánckompozícióját újítják fel, augusztus 3-án pedig a Hunyadi László dallamai töltik be Közép-Európa legnagyobb téglavára körül a teret.
Lesz továbbá gálaest a budapesti nemzetközi operaverseny győzteseinek közreműködésével (szeptember 17-én), Erkel nevét viselő kórusok találkozója (október 1–3.), az Erkel Ferenc Társaság koncertje (november 6.) és Tóth Péter zeneszerző Erkel tiszteletére írandó kantátájának ősbemutatója (november 13.).
VÉGY EGY BILLENTYŰT!
A gyulaiak szívügye egy új hangversenyzongora beszerzése a városnak, amihez adományokat gyű jtenek: jelképesen egy-egy billentyű t lehet megvásárolni, 70 ezer forintért. Az elsőt a család leszármazottja, Erkel Tibor „vette meg”; összesen 88 billentyű várta-várja új „tulajdonosát”. A Steinway zongora avatógálája december 5-én lesz Vásáry Tamás közreműködésével. A mester nevéhez kapcsolódó, nem zenei jellegű esemény az Erkel a színpadon című jelmez- és plakátkiállítás (július–augusztus), az Erkel Ferenc Társaság nemzetközi tudományos konferenciája (szeptember 25.), ső t a XXX. Erkel Ferenc Nemzetközi Sakk Fesztivál is (október 28.-november 6.) A zeneszerző ugyanis kiváló sakkozó hírében állt, a kortársak állítólag nehezményezték is, hogy hosszú életének jelentős részét a figurák tologatásával és nem komponálással töltötte...
KEREKEDJ FEL!
Gyula egyik büszkesége a XV. században épült, mára Közép-Európa egyetlen épen maradt sík vidéki téglavára, ahol a török hódoltság után serfőző és pálinkaház, sőt börtön is működött. A Vármúzeum hét évszázad történetét mutatja be, a kápolnában ismét keresztelnek és esketnek, a borozóban mulathatnak a vendégek, a lovagterem pedig fogadások, konferenciák és más rendezvények helyszíne.
A Gyulai Várszínház előadásait a várban és a vár mellett található tószínpadon tartják meg. A kilátóból gyönyörű panoráma nyílik a Körösparti városra (www.gyulaivarszinhaz.hu).
BELÉPŐK, LÁTNIVALÓK
Várfürdő: 2130 Ft (teljes ár); www.gyulaivarfurdo.hu
Vármúzeum: 1300 Ft, 600 Ft (kedvezményes ár). A csoportos tárlatvezetés 6000 Ft, angol és német nyelven is kérhető; www.corvinmuzeum.hu
Sétahajózás a Körösökön: 2 óra 1300 Ft, csoportoknak kedvezmény (T.: 06 [30] 205-3131)
További programlehetőségek: Városnéző Nyolckerekű, Gyulavári kastély (www. gyulavarikastely.hu), Százéves cukrászda, Ladics-ház, Húsipari Múzeum (www.gyulaihentesek.hu),
Rádiótörténeti Gyűjtemény (Tourinform-iroda, augusztus 31-ig).
Szállás, programajánlatok: www. gyula.hu, www.gyulainfo.hu, www. gyulatourist.hu, www.bekestourist.hu