A Tűztorony látóterében
Sopron Magyarország műemlékekben leggazdagabb vidéki városa. Korok, stílusok, történelmi sorscsapások és múlhatatlan dicsőségek építészeti emlékei, múzeumai, szobrai köszönnek a látogatóra. Óhatatlanul is átveszi az ember ezt a hangulatot, szinte hallja a XV. század toronyzenészeinek muzsikáját, látja a Tűztoronyban színes százlókat lengető őröket, akik így mutattak utat a tűzoltóknak, vagy éppen azt jelezték, hogy a város határába érkeztek a borosszekerek. A római falmaradványokra emelt Tűztorony a hűség jelképe is: közismert, hogy Sopron 1921-ben nyolc környékbeli faluval együtt népszavazáson tett hitet Magyarország mellett, ezzel kapta meg a Civitas fidelissima címet. A torony díszes kapuját – Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotása – e népszavazás emlékére építették.
Sopronnak sok jelképe van, s nemcsak épületek, valamint erkölcsi és hazafias eszmei, érzelmi értékek, hanem a bor is: mindenekelőtt a kékfrankos, amelyet sok más helyi szőlőnedű mellett egyre több igényes pincében, hangulatos borházban kóstolhat meg a vendég.
A Fő tér legismertebb borozója, falatozója a Gyógygödör, ahol a halászlé is méltó a hozzá kínált italokhoz.
Ha valaki elsősorban kirándulni szeretne, várják a Lővérek ösvényei, kaptatói, a Károly-kilátó, a szanatóriumi klíma. Remek családi program bejárni ezt a környéket, melyet még az itt-ott felbukkanó újgazdag villák hivalkodásai sem tudnak elrontani.
A határ menti kisvárosban minden évszakban belecsöppen valamilyen fesztiválba, vagy más kulturális eseménysorozatba a látogató. Ilyentájt a Tavaszi Napok, nyáron pedig a Soproni Ünnepi Hetek ígérnek szórakozást, katarzist. A részletes programok a város honlapján megtalálhatók: www.sopron.hu. Érdemes kiemelni, hogy a közeli Fertőrákos barlangszínháza az idén lesz 40 éves. S ha már Fertőrákoson járunk, kihagyhatatlan a Napistenként tisztelt Mithras szentélye, egyik legbecsesebb római kori emlékünk. Ez a barlangnak is nevezett templom közvetlen a magyar–osztrák határon található, természetvédelmi okokból kocsival nem szabad megközelíteni, csupán biciklivel, illetve szervezett formában a barlangszínház udvarából induló villanyautóval. A szentély csak május elsejétől fogad látogatókat.
A soproni kirándulást a nagycenki Széchenyi-kastélyban található emlékmúzeum, a mauzóleum, s a fertődi Esterházy-kastély megtekintése teheti teljes, kerek élménnyé. Nagycenken a legnagyobb magyar személyisége, gondolatai, nemzetépítő ereje nyűgözi le a látogatót. Fertődön Magyarország legnagyobb barokk kastélya – mely okkal sorolható Európa jelentős rezidenciái közé –pedig építészeti szépsége mellett a magyar történelem, valamint a Haydn-kultusz emlékeit, történeteit, a művészetpártolás a kultúrateremtés értékeit is őrzi.