Pajtaszínház, forrásvíz, aromaterápia
Legalábbis ezt állítja Császár Levente, a Keleti-Mecsek Egyesület Tourinform-irodájának vezetője. Az 1995-ben létrejött civil szervezet épp egy tucat baranyai kistelepülés falusi vendéglátóihoz kommendál pihenni vágyókat. A tizenkét faluban összesen 30magánháznál bérelhetünk 4-6 ágyas apartmanokat. A hangulatos porták felénél reggelit vagy félpanziós, esetleg teljes ellátást biztosítanak a vendéglátók. Sok helyütt tartanak háziállatokat, s a városi gyerekek számára a tyúkok és a cocák etetésében részt venni néha egzotikus attrakció. A házak egy részénél találunk szaunát, gyermekjátékokat, biliárdot, pingpongasztalt.
A környéken vanmód lovaglásra és pecázásra, a mozogni vágyóknak azonban az igazi kaland és élmény a Mecsek felfedezése. A kirándulók maguk kereste forrásvízzel olthatják szomjukat (az egészségügyi szakemberek ugyan ezt nem ajánlják, a környékbeliek viszont bátran isszák az ásványi anyagokban gazdag vizeket, és senki sem tud arról, hogy a forrásoktól bárkinek baja lett volna, inkább mindenki a kortyolgatás jó hatásáról regél).
Az idelátogatók számára nyáron a magyaregregyi és a szászvári strand nyújt felüdülést. Kárászon Pajtaszínház működik, ahol táncos, zenés műsorok szórakoztatják a nagyérdeműt, emellett tematikus táborokat szerveznek az előadó-művészetek iránt érdeklődő fiataloknak. A faluban Mezei Ottó fazekasmester műhelyében belekóstolhatunk az agyagformálás és -égetés fogásaiba.
Magyaregregy fölött áll Máré vára, ahová már csak azért is érdemes felhágni, hogy megismerjük a mondáját. A drámai történetből most csak enynyit: volt két, testvéri barátságban élő lovag, Máré és Miklós, s utóbbi elszerette Máré nyugtalanítóan gyönyörű kedvesét, aki lányt szült Miklósnak. A középkori háromszög odavezetett, hogy Máré rommá lőtte saját várát és Miklósét. A romok alatt halálát lelő csalfa aszszony nyugtalanítóan gyönyörű lánya 77 évente előjön Máré-vár pincéjéből, megváltásra sóvárgón.
Tizenötkilométerrelodébb, Mecseknádasdon a Kelet-Mecsek Gyöngyei Falusi Turisztikai Egyesület ernyője alá gyülekezett a húsz, vendéglátással foglalkozó helybéli. Egyikük, a mecseknádasdi Arnold János elmondja: aki nála éjszakázik, az gyakran arra ébred, hogy a kertben őzek kószálnak. Arnoldék portája az egyik pincesoron áll, s a nádasdi férfi megemlíti, hogy a falu borászai főképp kékfrankost, merlot-t és cabernet-t töltenek a vendégek poharába. S hogy az ital jobban csúszszon, a frank gyökerű mecseknádasdiak őseik receptje alapján készített vastagkolbásszal, stifolderrel kínálják az ideérkezőket.
Mecseknádasdról is varázslatos utak futnak a környező hegyekbe. A kirándulók legygyakrabban a Réka-várt veszik célba: itt született 1047-ben a skótok magyar származású királynéja, Szent Margit, aki III. Malcolm feleségeként nagy hatást gyakorolt országa hitéletére. A környékre páratlan panorámát nyit a slossbergi romok fölötti kilátó: tiszta időben a száz kilométerre lévő észak-balatoni hegyekig elláthatunk.
Mecseknádasdon is találnak maguknak szórakozást a pecások és a lovaglás szerelmesei. Aki relaxálásra tart igényt, az megpróbálhatja az aromaterápiát. Ezt a szomszédos Óbányán Éliás-Mezey Erzsébet műveli. Az eredetileg dekoratőrnek tanult, de immár falusi turizmusból élő asszony egy beszélgetéssel feltárja a hozzá látogatók testi-lelki bajait, majd különböző illatok belélegeztetésével kezeli vendégeit. Például az álmatlanságra kamillát és levendulát ajánl, a reumás panaszokra eukaliptuszt és rozmaringot (a többi maradjon szakmai titok!). Az eredmény még intenzívebb masszírozással, ilyenkor a vendég testét illatos olajjal bekenve dolgozza meg az aromagyógyász.
Mecseknádasdra számos rendezvény csal turistákat. Áprilisban a magyarországi németek borversenye, május 1-jén vadételek fesztiválja, pünkösdkor kakaspaprikás-főző verseny a sláger. Ha az idő kedvez, 2-3 ezren tolonganak a bográcsoknál.
Infó
Megközelítés: A kelet-mecseki falvak autóval a 6-os és a 61-es útról megközelíthetők. Helyközi és távolsági buszok több irányból is indulnak e falvak felé. Vonattal – Dombóváron át – Alsómocsolád, Máza, Szalatnak és Szászvár községek elérhetők.
Szállás: A szálláslehetőségekről és a falvakban szervezett rendezvényekről tájékozódhatunk, ha beütjük a cikkben említett egyesületek nevét valamelyik internetes keresőprogramba. A szállásért – a komfortfokozattól, a szezontól és az alkudozás sikerétől függően – a felnőtteknek 2500–4000 forintot kell fizetni éjszakánként, 14 éves korig ennek fele a tarifa, a négyévesnél ifjabb gyerekek után általában nem számolnak szállásdíjat.