Olasz ízek: zsályás-sütőtökös rizottó

Az igazi rizottó sűrű és krémes, anélkül, hogy a rizsszemek feladnák önállóságukat.

A madártej a kedvenc desszertünk - egyelőre

A madártej átvette a vezetést a somlói galuskától, tovább nőtt az Újházi tyúkhúsleves előnye, a sertéspörkölt pedig az utolsó előtti a félidejéhez érkezett internetes szavazáson. Eddig 33 ezren adták le voksukat Magyarország kedvenc ételére.

Német ízek: sörleves és Rote Grütze

Igazi bajor különlegesség sörimádóknak. Lepjük meg vele a sört kedvelő férfiakat!

Virtuális világjárás

Beülünk a hotel kör alakú, túlméretezett üvegkalitkájába, és kérjük a város legkezelhetetlenebb méretű és formájú étlapját, mely meglehetősen hosszadalmasan sorolja a jobbára nemzetközi és mediterrán beütésű ételeket.

Levédetnék a Yorkshire-pudingot a helyi készítők

Európai védettséget kérnek a Yorkshire-puding, az angol konyha lisztből, tojásból, tejből sütött és marhasültekhez kínált kedvelt körete számára helyi készítői. A brüsszeli bizottság nem tartja valószínűnek, hogy a Yorkshire-puding eredetvédelmet kaphat.

 

A Michelin-csillag utolérte a séfet

A Michelin-kalauz 2010-es franciaországi kiadványában ismét csak egy éttermet emelt fel a háromcsillagosok közé: ezzel 26-ra emelkedett a legnagyobb elismerést kiérdemelt vendéglátóhelyek száma a gasztronómia hazájában.

Szakértők szerint 180 fokos fordulatnak tekinthető, hogy a tavalyi választás után idén egy különleges vidéki séf, Gilles Goujon L’Auberge du Vieux Puits (A régi kutak fogadója) elnevezésű étterme került be a legkiválóbbak közé. Az új háromcsillagos konyha egy apró délfranciaországi faluban, Fontjoncouse-ban található, Narbonne városától harminc kilométerre. Tavaly a francia elnök párizsi hivatalától csupán néhány lépésnyire lévő Le Bristol szálloda Eric Frechon által vezetett étterme volt az új befutó, amely Nicolas Sarkozy mellett a hollywoodi sztárok törzshelye.

Az új díjazott, Gilles Goujon 18 évvel ezelőtt nyitotta meg éttermét az alig 133 lakosú településen. Az első csillagot 1997-ben, a másodikat 2001-ben kapta meg. Kamaszkori álma vált valóra a harmadik csillag megszerzésével. A nagyközönség és a média számára eddig ismeretlen séf „lelkében parasztembernek” tartja magát. Elmondása szerint konyhája középpontjában az évszakváltásokat követő, könnyű és invenciózus, folyamatosan megújuló ételek állnak, amelyeket a környék legjobb beszállítóinak alapanyagaiból állít össze. Az 58 és 125 euró közötti áron kínált specialitásai a halételek, a kecskegida és a szarvasgombás tojás.

A francia gasztronómia bibliájaként számon tartott útmutató idei kiadványa összesen 558 éttermet vonultat fel: a 77 kétcsillagos között tíz új található, s 47-tel 455-re emelkedett az egy csillaggal minősített éttermek száma. A hagyományos francia konyha mellett az új konyha jeles képviselőit is jutalmazta a Michelin 2010. Az alig 32 éves Adeline Gattard a párizsi Louvre közelében tavaly nyílt Yamt,cha elnevezésű étterme egyből két csillagot kapott. A kínai és francia konyhát ötvöző fi atal mesterszakácsnőt korábban a Fooding az év legjobb séfjének választotta, a Gault és Millau pedig a „holnap nagyjának” elismeréssel jutalmazta.

Az idei év nagy vesztese Hélene Darroze, aki néhány hónapja a londoni Connaugh Hotel éttermét vezeti. Párizsi étterme ugyanis elvesztette az egyik csillagát a korábbi kettőből. A párizsi Crillon étterem kénytelen mindkét csillagáról lemondani, miután séfet váltott.

Hasonló szankció érte a „Marc Veyrat házat”. A névadó francia séf, aki korábban már két alkalommal is elnyerte a kalauz három csillagot érő elismerését, tavaly jelentette be, hogy a jövőben inkább egy ökobarát étterem megvalósítására, illetve biogyorsételek kifejlesztésére szeretné fordítani idejét. Az 59 éves mester elsősorban arról vált közismertté, hogy az ételeit alpesi gyógyfüvekkel tette még pikánsabbá.

A híres csillagokat – melyek képesek éppúgy felemelni, mint kettétörni egy karriert, vagy egy étterem sorsát – névtelen felügyelők osztják ki, akik az ételek megkóstolásán kívül, alaposan szemügyre veszikmég az étterem konyháját, edényeit, evőeszközeit, poharait, sőt még a mellékhelyiségeit is.

Az elmúlt években egyre gyakrabban szállnak ki főszakácsok a Michelin-rendszerből, mondván, hogy az a személyes és anyagi befektetés, amely a színvonal megtartásához szükséges, csupán olyan éttermek számára kifi zetődő, amelyek nagy és egyben gyors forgalommal bírnak. Így döntött 2008 végén Olivier Roellinger is. A breton séf egyszerűen visszaadta mind a három csillagát arra hivatkozva, hogy elfáradt, és a gasztronómiai szenvedélyét egy, a korábbinál sokkal egyszerűbb helyen szeretné megosztani minél több emberrel. A mester azonban láthatóan nem menekülhet a Michelin ellenőreitől: a közelmúltban megnyílt Château Richeux nevű új éttermének egyből adtak egy csillagot.

Párizson kívül egyébként a legtöbb csillaggal büszkélkedhető francia város Courchevel síparadicsoma, ahol két kétcsillagos és két egycsillagos étterem is található. (MTI)

Top cikkek