A Tiszazug rejtett kincsei
A Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszakürti Arborétum területe 1961-től hivatalosan országos természetvédelmi terület. (www.arboreta.hu) A korabeli leírásokban a leendő park alapja gróf Bolza Péter udvari kertjeként szerepel 1864-ben. Tálas László, a létesítmény vezetője annyira szívén viseli az arborétum sorsát, hogy szinte minden idejét ott tölti az árnyas fák alatt. Ne töprengjenek el azon, hogy melyik évszakban utaznának leginkább oda: a látogatóközpontban, jegyvásárlás után egy vetítőteremben nézhetik meg a park évszakonként változó szépségű kincseit. Tálas László egyébként úgy véli, hogy a látogatásra legalkalmasabb a virágzó fák miatt a május és október közepe, amikor úgyszólván a giccs határára jut a fák lombkoronájának képe. S aki hosszabban kívánna a nyugalom és csend e szigetén elidőzni, az este megszállhat az alig 6 km-re található Cserkeszőlőn.
Gyilkosságokkal terhes krimi-előtörténet és évszakoktól független arborétumi nyugalom szélsőségei között ingadozva, Tiszaföldváron, a Tiszazugi Földrajzi Múzeumban tudhatunk meg mindent erről a tájról. A Tiszavilág című állandó kiállításon a falra szerelt tárolókban a belátható közelmúlt fontosabb kőolajkutató fúrások magmintái éppúgy megtalálhatók, mint ahogy hazánk egyik legnagyobb jégkorszaki nagygerinces őslénytani gyűjteménye is itt van. (www.museum.hu)
S ha a kipusztult szörnyektől ismét visszatérünk a közelmúlt mindennapjaiba, hát az idősebb hölgyek szakértően, afiatalabbak irigy szemmel nézhetik Cserkeszőlőn a Csipkeházban bemutatott kincseket (www.csipkehaz. hu). Van is ezeken mit irigyelni, egy-egy vert csipkével díszített ruhát ma is szívesen felvennénk színházba, akár esküvőre is, de az ára (értéke) szinte megfizethetetlen a mai földi halandó számára. Révész Márta Gránátalma-díjas népi iparművész művei szinte minden alkalommal elragadtatják a hölgyeket. Sokaknak kedvük lenne azonnal itt is maradni és részt venni az oktatásban is –, amit meg is tehetnek, hiszen itt még szállást is kapnak. Még munkabemutatót is tart Révész Márta, megnézhetjük, hogyan készülnek az új stílusú vertcsipke-terítők, alátétek, ruhák és kiegészítők.
Tegyünk egy kitérőt: pihenjünk meg Martfűn, csodálatos gyógyvízű, modern, tágas szálló várja itt az utast. A családosokat is: míg mi a meleg gyógyvízben áztatjuk magunkat, a gyerekmedencében eljátszanak a gyerekek. Megígérhetjük nekik, hogy másnap Rákóczifalvára megyünk, a Macimúzeumba. (www.macimuzeum.hu).
Ezt a múzeumot a világ minden részéből jönnek megcsodálni. Balázs Antal képzőművész és édesanyja két évtizede gyűjti a mackókat és az asztal, vagy az ágy is korabeli, amelyen a történelmi alakok ruháiba öltöztetett mackók helyet foglalnak. Az értékes tárgyak kedvelői az 1300 darabos macigyűjtemény mellett több évtizedes, sőt a múlt század előtt készített, gazdagon díszített 1500 fémdobozt is kiállítottak, amelyekben egykor szivar, kávé, tea, csoki, kakaó, púder és arckrém volt. A régi, műalkotásszerű igénnyel megmunkáltan létrehozott apróbb tárgyakon túl több száz éves bútorokat is találunk itt. AMacimúzem tájegységi környezetében lévő két valamikori kastély, a Rákóczi- és a Gorove-kastély tárgyi emlékeiből is kerültek ide megcsodálni való ülő- és fekvőalkalmatosságok. Kedvünk lenne belenyitni egy-egy szekrénybe, kinyitni egy-egy fiókot, s várni az időutazás végét – mintha más évszázadba, annak nyugalmába érkeztünk volna.