A vas és az acél költészete

Amikor Dunaújvárost néhány esztendeig Sztálinvárosnak nevezték, gyakorta dicsérték így: a vas, az acél városa. Azóta ez a rang megkopott valamelyest – de megszületett egy másik: Dunaújváros a vas- és acélszobrok városa.

A Duna-part sétányain félszáznál több műalkotás gyönyörködteti az arra járót vagy hajóról a partra tekintőt. A szoborpark történetét Klein András Miklós, a Dunaferr-Art Dunaújváros Alapítvány kuratóriumi elnöke azzal kezdi, hogy 1974-ben néhány képzőművész ritka lehetőséget kapott: a Dunai Vasmű és az akkori Kohóés Fémipari Főiskola támogatásával nagy méretű szobrokat, térplasztikákat készíthetett. Az évente néhány hetet a városban töltő hazai és külföldi művészek makettet hoztak magukkal vagy hungarocellből eredeti nagyságában faragták ki tervezett alkotásukat, s azok alapján a főiskolai tanműhelyben, később a gyár üzemcsarnokaiban az ott dolgozó legjobb szakemberek öntötték, kovácsolták, hegesztették, lemezből lézernyalábbal szabták méretre a kívánt formákat. A szoborpark ma páratlan Európában.

A városközpontból a Kossuth Lajos utcán két-három perc az út a Duna-partig. Somogyi József ötalakos bronzszobra mutatja az irányt, indulhatunk a látnivalóknak. S ha minden alkotásról e helyütt nem is eshet szó, legalább néhányat okvetlenül meg kell említeni.

Ha jobbra indulunk el a felső sétányon, az amerikai Barry Parker szerzi az első meglepetést. Munkájának címe: Mátyás gyűrűje. Kovácsoltvas rúdon vaskos acélgyűrű magasodik, tetején a nevezetes hollót két hatalmas csőr idézi.

A most Németországban élő, erdélyi szász Ingo Glass lemezekből kivágott, 13 méter magas tornya (Alfa+Ómega) megszületésekor riadalmat keltett: szállítás közben némelyek valamiféle rakétának nézték, még helikoptereket is riadóztattak.

Galántai György félíveit (1/2 X=V, olvasd: Félix=Viktória) acéllemezből hegesztették – a 20 méteres fesztávú alkotást nézve apró pontnak érezhetjük magunkat. A következő lépcsősoron visszakapaszkodva a felső sétányra, nemcsak egy művésznek adózhatunk elismeréssel, hanem annak a csőszerelő brigádnak is, amelyik Szanyi Péter drótból hajlított makettjéből 20 méter magas templomformát épített fel, hogy 11 haranggal Kárpát-medencei történelmünk tizenegy évszázadát idézze (Memento). Ezek a harangok némák, a Móder Rezső Guruló kozmoszán lógó hatalmas acéllemezformákat azonban gyakran összecsendíti a szél.

A parti séta befejező szakaszában a népi hiedelemvilágot és a gyermeki fantáziát idézi Schéner Mihály acéllemezekből „véglegesített” Csikóhalhuszárja. Klein András Miklós mindehhez hozzáteszi: az alkotótáborban született munkák közül némelyik a Munkás Művelődési Központ parkjában, s a város más közterületein kínál nemes látnivalót.

Infó

Zenélő Szoborpark (Kultúrköz 3.) Nyitva tartás: 10–18 óráig Belépődíj nincs Kovácsmúzeum (Magyar utca 14.) Elérhetőség: 06 (25) 285-778

Top cikkek