Birtokborok stílusosan
Az Ekler Dezső Ybl-díjas építész tervei alapján megvalósult présház és feldolgozó Európa egyik legjelentősebb borászati beruházása során épült fel 1995-ben. A Disznókő tulajdonosa, az AXA-Millésimes francia borászati csoport az AXA biztosítótársaság borászati leányvállalata. A pincészet fejlődéséről, az anyacég szerepvállalásáról és a közös munka gyümölcséről, a világszerte kedveltté vált Disznókő-borokról Mészáros László birtokigazgató mesél.
Honnan kapta nevét a birtok?
A Disznókő egyike Hegyalja legrégebbi és legnagyszerűbb dűlőinek, 1732 óta említik első osztályú szőlőterületként. A „Disznókő” elnevezés egy vaddisznófejre emlékeztető óriás sziklára utal, amely a dűlő közepén, egy domb tetején található.
Az AXA az egyik legelső külföldi befektető volt a környéken. Megjelenése hozott-e valamilyen szemléletbeli változást?
Az AXA-Millésimes-nek köszönhetően a Disznókő mind külsőségeiben, mind szemléletében más lett, mint a többi környékbeli birtok, és ez egyfajta mintául is szolgált a később alakuló borászatok számára. A kilencvenes évek elejéig tartott az építkező szakasz, közben a borok stílusa is folyamatosan alakult, a piac is fejlődött. 2000 körül jutottunk túl a beruházásokon, akkor vált kiegyensúlyozott, megállapodott birtokká a Disznókő.
Hogyan változott a borok stílusa?
A terroir-szemléletben, az évjárati sajátosságok megmutatásában, valamint az áztatási és erjedési folyamatok újszerű értelmezésében láttuk a bor komplexitásának titkát, és ezzel új stílust honosítottunk meg Tokaj-Hegyalján. Az erjedés során kialakuló magasabb alkoholtartalommal párhuzamosan csökken a cukortartalom, vagyis a bor könnyebben ihatóvá válik, miközben az aszúszemek íze, aromája az intenzív áztatásnak köszönhetően megmarad, tehát nem sérül a jellegzetes tokaji ízvilág. 1993-ban sikerült ilyen bort készítenünk, azóta ennek tökéletesítésén munkálkodunk. Borainkban nem a cukortartalmat, hanem az egyensúlyt és a frissességet tekintjük értéknek.
Az aszúborokban Hegyalja valamennyi engedélyezett szőlőfajtája megjelenik?
A Disznókő-borok kizárólag a birtokon termelt szőlőből és aszúszemből készülnek. A furmint vezette aromavilág fontos, ezért az aszúink nem túláradóan illatosak, inkább a gyümölcsök és fűszerek nemes, letisztult illata jelenik meg bennük. Mindig fejlesztjük, csiszoljuk, próbáljuk az alapanyagból a maximumot kihozni, ezért nincs két egyforma aszúnk. A tulajdonos szemében a Disznókő alapvetően édes boros birtok, legfontosabb termékünk az ötputtonyos aszú. A hatputtonyos aszú nálunk a kiemelkedő évjáratok különleges tételeit jelenti.
Hogyan alakul a piac?
Ezen a téren nagyon jelentős az anyacég szerepe. Mi is megtesszük a magunkét, ott vagyunk a boraink mögött, de az exportértékesítés zöme rajtuk keresztül történik. Éves termelésünk 250-300 ezer palack, ennek kétharmada megy exportra, harmada kel el itthon.
Áll a birtok, szép, stabil. Mik a távlati tervek?
A Disznókő fejlődése szinte töretlen volt az évek során, ami jelentős mértékben a tulajdonos stabil gazdasági hátterének köszönhető. A klasszikus tokaji borsort készítjük, a száraz furminttól a késői szüretelésű borokon keresztül az aszúig, de az aszú a legfontosabb. Szeretnénk, ha a Disznókő aszú meghatározó márka lenne a világ piacain. A minőség megvan már, jó marketingmunka kell hozzá, és nem utolsósorban a borvidék felemelkedése. A mi birtokunknál csapatmunka folyik, ahol fontos a birtokhoz köthető karakteres stílus következetes továbbvitele és az egyenletes, kiszámítható minőség. A Disznókő száz év múlva is állni fog, s a borait ugyanolyan hittel, ugyanolyan magas színvonalon készíti majd, mint mi most.