Bolgár Aranyhomok - nem csak nosztalgia

A bolgár tengerparton lehet mindenről megfeledkezve az aranyló homokon sütkérezni, de lehet utazgatni és váratlan kulturális és gasztronómiai tapasztalatokat szerezni. A nosztalgiautazóval előfordulhat, hogy megtalálja azt a helyet, ahol egykor szakszervezeti beutaltként időzött - négycsillagos szállodává alakítva.

Kultuszhelyet találtak Bulgáriában

Egyedülálló ókori kultikus komplexumot tártak fel Bulgáriában a Rodope-hegység keleti lejtőjén, Perperikon trák város közelében.

Párizsban együnk úgy, mint a párizsiak!

Ha Párizsban járunk, semmiképpen ne mulasszuk el kipróbálni a valódi francia konyhát, és persze mindezt tegyük lehetőleg elérhető árakon. A választási lehetőségek végtelensége ugyan némileg sokkoló, miközben két csapdát kell elkerülnünk: a túlzottan turistahelyeket és a szemérmetlenül drágákat.

A Dunakanyar szíve

Nem csupán a Mária Terézia tiszteletére emelt Kőkapu, a mellette lévő zordon, szögesdrótos fegyház, a mostanában kiglancolt barokk főtér városaként tekintsünk Vácra. A Dunakanyar szíve püspöki székhely, diákváros, ínyencek gyűjtőhelye is.

Kisvárosi érdekességek Vépen

–Ha nem nagyvárosi idillre, vidéki természeti környezetre vágysz, netán lovagolni akarsz, vagy jobb időben teniszezni, focizni, pecázni, tekézni, strandröplabdázni, esetleg kipróbálni, milyen egy erdei tornapálya, akkor menj el Vépre – mondta egyszer egy szombathelyi ismerősöm. Így lett a kíváncsiságból örök barátság.

 

Ahol Aljosa lesi Maricát

Címünk láttán a Bulgáriát jobban ismerő olvasó nyilván kapcsolt, hogy itt nem valami orosz romantikus regényről, sokkal inkább Plovdiv városáról lesz szó. Aljosának becézik ugyanis országszerte az e település felett magasodó szovjet katonaszobrot.

A balkáni államban hagyományosnak tekinthető az oroszbarátság, Aljosa szépen megfér a hegytetőn a tőle nem messze, de jóval korábban emelt obeliszkkel, amely II. Sándor cár emlékét őrzi. Az orosz uralkodó neve összefügg a Bulgáriát ötszáz éven át megszállva tartó törökök 1878-as kiűzésével, a 18 méteres szovjet kőlegény pedig a II. világháború harcaira emlékeztet. Lábától gyönyörű kilátás nyílik a Marica völgyére és a most is kristálytiszta vizű folyó két partján elterülő, több mint 350 ezer lakosú Plovdivra.

Bulgária második legnagyobb városa nem szerepel olyan kiemelt helyen az utazási ajánlatokban - tegyük hozzá, érdemtelenül -, mint például az ország fekete-tengeri partvidéke. A Balkán-félsziget egyik legrégebbi települése valóságos kincsesbánya a történelem szerelmesei számára. Az ókori időket a hely jellegzetes dombjainak egyikén valaha állott erődítmény romfalai idézik, náluk jobb állapotban láthatók az antik népszórakoztató intézmények maradványai. Itt is volt egykor Fórum - az ott épült, ötszáz személyt befogadó Odeon színházat ma is használják szabadtéri előadásokra.

A város szívében látható a 180 méter hosszú egykori stadion egyik vége. A restaurált ülőhelyek felett emeltek szobrot II. Fülöp makedón uralkodónak (Nagy Sándor apjának), aki különösen sokat tett a városért, tiszteletére egy ideig Philipopolisznak is nevezték Plovdivot. A múlt ásós-lapátos kutatói az egyik festői domboldalon bukkantak rá az itteni talán legmonumentálisabb emlékműre, az amfiteátrumra, amit Antik Színháznak neveznek most. Ebben esetenként több mint hatezer ember foglalhat helyet.

A középkort az ortodox kereszténységet - és régi mozaikpadlókat - őrző püspöki bazilika, illetve a tekintélyt sugárzó muzulmán nagytemplom, a Dzsumaja dzsámi képviseli, de a most galériaként működő egykori török fürdő is megér egy látogatást.

A XIX. századot idéző óvárost méltán jelölték a világörökség listájára. A bolgár Újjászületés, a Vazrazsdene sajátos stílusát őrző házak között fél napig is elbolyonghat a látogató, egyre újabb szépségeket fedezve fel. Eközben különösen ajánlatos kényelmes, lapos sarkú lábbelit viselni, mert a kövezet is erősen múltidéző...

Az óvárosban a Néprajzi Múzeum, a modern városrészben pedig a Régészeti, illetve a Történelmi Múzeum páratlanul értékes anyagának megtekintése is hozzásegítheti az idegent a bolgár múlt alaposabb megismeréséhez és megértéséhez.

A história azonban csak egyik forrása a plovdivi élményeknek. A város lüktető gazdasági és kereskedelmi központ, közelében húzódik a Törökország felé vezető (de a határig még el nem érő) Trákia autópálya, itt rendezik a hagyományos nemzetközi vásárokat - az idén Magyarország volt a díszvendég (Plovdivban korábban Kossuth Lajosról teret is elneveztek). A bolgár valuta, a leva (BNG) meglepően stabil fizetőeszköz, valamiképpen rákapcsolták az euróra, így tartják az 1 EUR = 1,95 BNG árfolyamot.

Miután az átlagkereset a magyarnál alacsonyabb, az árak is elviselhetőbbek - legalábbis nekünk. A turizmustól "sújtott" óvárosban a számtalan kiskocsma és vendéglő ugyan nem olcsó, a belvárosi büfék és gyorséttermek kínálata, a sokféle saláta viszont nemcsak finom, de megfizethető is. A nem kifejezetten trák nevű "Be happy!" étteremlánc púpozott Cézár-salátája - szezámmaggal meghintett rántottcsirke-szeletekkel megbolondítva - korsónyi Kamenica sörrel például három-négy euróból kigazdálkodható, ráadásul a miniszoknya-egyenruhás pincérlánykák angolul is felveszik a rendelést.

Plovdiv macskaköves utcáin elkél a kényelmes cipő
Plovdiv
Top cikkek