Csónakázzon Csipkevárosban!

Hajóban ülve is végignézhetjük a belga csipke városa, Brugge (Bruges) középkori "díszleteit".

Brüsszel a szecesszió fővárosa is

A fa-, és “bőrpados” járatokkal Budapestről ide érkező ezreknek is ajánlható Brüsszel art nouveau arca, akár csak néhány üres óra eltöltésére.

A brüsszeli káposzta nyomában

Napokig lestük, hátha felbukkan az éttermi lapokon a chou de Bruxelles, vagyis a brüsszeli káposzta, de hiába.

Brüsszeli turistatanácsok

A 112-es számon kérhetünk segítséget az Európai Unió mind a 27 tagországában éjjel-nappal, akár vezetékes, akár mobiltelefonról, díjmentesen.

Középkori Begina-udvarok mai városokban

Szent város a polgári városon belül - így nevezik a Begina-rend máig meglévő épületegyütteseit, amelyek főként hajdani németalföldi városokban, zömmel Belgium, Hollandia és Németország területén találhatók.

 

Nagy park, kis kastély, ez Beloeil

Beloeil kastélyában tavasszal orchideakiállításban gyönyörködhettek, még a csillárról is virágszirmok hullottak alá. Ám az igazi kincs a park, amely akkora, mint a Városliget, csak éppen franciás műgonddal nyírják, óvják, tisztogatják.

A Magyarország területének nagyjából harmadán fekvő Belgiumban minden valóban csak egy ugrás Brüsszeltől. Beloeil is, amely a fővárostól nyugatra, nem messze a NATO-főparancsnokságnak helyet adó Monstól fekszik. Nagy előnye, hogy az autópályától messzire fekszik, így olyan falvakon haladhatunk keresztül, amelyeknek lakóházait (villáit) a gazdagabb amerikai kertvárosokban is megirigyelnék.

Az igazi látványosság persze a kastély, amely nyolc évszázados múltra tekint vissza, s egyes útikönyvek Belgium Versailles-aként említik. Persze, amennyivel kisebb Belgium Franciaországnál, annyival kisebb ez a kastély is. Loire menti nevezetességnek azonban elmenne.

Beloeil a Condé család birtokából került a de Ligne hercegi família tulajdonába 1394-ben, s maradt is ott mind mostanáig. Ennek megfelelően borsos áron mérik a belépőt, ha mindent látni akarunk nyolc eurót kell fizetni, ha csak a parkot járnánk körül, négyet.

A kastélyban szép könyvtár és antik bútorokkal berendezett termek várják a látogatókat, az 1515-ben megtervezett kert viszont igazi kikapcsolódást kínál az épületig futó tóval, várárokkal, s franciásan nyírt bokrokkal, fákkal. Tavasztól őszig a belgáknak kedvenc kirándulóhelye Beloeil, ahol májusban virágkiállítás, augusztusban szabadtéri koncert-sorozat vonzza a látogatókat.

Egész napos túrának is megfelel Beloiel, de éppen a kis távolságok miatt érdemes beilleszteni a programba Mons (Hegyek) városát. A főtér-városháza-székesegyház hármas itt is legalább olyan szép és történelmi, mint más belga, vagy holland városkában. A település védőszentjéről elnevezett Szent Waudru-templomból minden júniusban kihozzák az aranyozott fából készült szekeret, hogy körüljárják vele a várost, megemlékezve az 1348-as pestisről, amelynek elmúltával megfogadták, hogy emléket állítanak a városalapítónak tekintett Wautrunak, aki a XII. században épített itt kolostort. Ekkor középkori misztériumjátékot is előadnak Szent György és a sárkány viadaláról.

Info

Beloeil: www.chateaudebeloeil.com

Mons: www.trabel.com/mons

Top cikkek