Akiknek nem elég, ha fekszenek a tengerparton

Változatos programok, kényelmesebb tempó, kortárs idegenvezető és a csoporttal utazó orvos – ezek jellemzik a speciálisan idősebbeknek szervezett utakat. MELLÉKLET

A világ leghíresebb nevezetességeinél, a párizsi Eiffel-toronynál, a római Colosseumnál vagy az athéni Akropoliszon mindennapos látvány, hogy a fiatal hátizsákos turisták mellett nyugdíjas csoportok is nézelődnek. Elsősorban amerikaiak, japánok és nyugat-európaiak, akik ugyanolyan lelkesen másszák meg és fényképezik a műemlékeket, mint a huszonévesek. De az egzotikus helyszínekről sem hiányoznak: Thaiföldön, Balin és Mexikóban is látni idősebbekből álló csoportokat. Magyar nyugdíjasokból álló csoportokkal viszont alig lehet találkozni, a speciálisan nekik szervezett utak itthon még ritkák.

– Úgy vettük észre, hogy egy-egy idősebb ember idegenül mozog a főleg huszonévesekből, harmincasokból álló turistacsoportokban – magyarázza Deák Judit, az idősebbekre specializálódott Harmony Tours ügyvezető igazgatója. Ezért gondolták, hogy úgynevezett szeniorutakat szerveznek, melyekre főleg (de nem kizárólag) ötven felettieket várnak. Az utak egy része csak abban tér el a hagyományosaktól, hogy a csoport átlagéletkora magasabb, de a programok nagyon hasonlóak. Egy másik típust kifejezetten a nehezebben mozgó, kisebb betegségekkel küzdő időseknek vezettek be. – Nekik kicsit kényelmesebb programokat szervezünk, sok pihenővel, figyelembe véve, hogy se a szálláson, se a kirándulásokon ne kelljen például sokat lépcsőzniük – mondja az ügyvezető. Ezeket a csoportokat egy orvos is kíséri, vele, az utas előzetesen is megbeszélheti, milyen egészségi problémája van, milyen speciális ellátást igényel.

Deák Judit tapasztalatai szerint az idősebbek igényesebbek a programok tekintetében. – Nekik nem elég, hogy egy hétig fekhetnek a tengerparton. Változatos kulturális programokat, múzeumlátogatásokat, felkészült, alapos idegenvezetést várnak – állítja. A szeniorutakon egyébként az idegenvezetők is az ötven feletti korosztályból kerülnek ki, ők könnyebben megtalálják a hangot a csoporttal.

Kortárs csoportban szívesebben utaznak az egyedülállók is – mondja az ügyvezető. Sokan vannak, akik elváltak, megözvegyültek, baráti kapcsolataik elkoptak. Példának egy tavalyi ausztrál útjukat említi, melyre több hetvenes éveiben járó özvegy is befizetett, remélve, hogy ott majd találnak társaságot, és nem is csalódtak.

Abból, hogy kizárólag időseknek szerveznek utakat, nehezen tud megélni egy iroda Magyarországon - véli Kőteleky László, az Európa Utazási Irodák cégvezetője, az indiannyar.hu internetes oldal tulajdonosa. Az ötven felettiekhez szóló oldal fontos része az utazási rovat, de a tulajdonos szerint itthon nagyon szűk az a nyugdíjas réteg, amelyik megengedheti magának, hogy utazzon. Tapasztalatai szerint elsősorban a szerény anyagi lehetősége, és nem a kedv hiánya vagy a rossz egészségi állapot szab határt a magyar nyugdíjasok utazásainak.

Ennek ellenére a különböző irodák több tucat utat kínálnak nekik. Igaz, hogy ezek nagy része elsősorban az időpontok miatt szól az idősebbeknek. – Ők tehetik meg, hogy hétköznap utazzanak el például egy wellness-szállodába, vagy elő- és utószezonban nyaraljanak – sorolja a tulajdonos. De sok helyen vannak speciális programok is, melyeket ennek a korosztálynak szánnak. – Elsősorban gyógyvizekkel, masszázsokkal, különböző egészségügyi szolgáltatásokkal várják őket, de vannak olyan utak is, melyeket speciálisan az ő igényeiknek megfelelően szabnak át – magyarázza Kőteleky László. Egy városnézés esetében például, ha az idegenvezető látja, hogy a csoport főleg idősebb utazókból áll, lassíthat a programon, esetleg kihagyhatja a fárasztóbb részeket, időt hagyva a szemlélődésre, pihenésre a többi helyszínen.

Kőteleky László tapasztalatai szerint ez a korosztály elsősorban az európai országokban tett körutazásokat kedveli. – Nem szeretik, ha magukra hagyják őket, inkább olyan utakat választanak, ahol az iroda mindenről gondoskodik: a szállást, az étkezést, a programokat mind megszervezi – mondja. – Egzotikus utakra kevesen vállalkoznak, főleg anyagi okok miatt. Akiknek van pénze, azok nagyjából hetvenéves korukig választanak egzotikus célpontokat, később a legtöbben már egészségi okok miatt sem mernek elutazni, mondjuk, Dél-Amerikába – állítja. Kivételek persze mindig akadnak: Kőteleky László is találkozott már olyan 82 éves házaspárral, akik éppen Peruba készültek.

Újdonság: utazó unokázás

A nagyszülőket célozzák az úgynevezett unokázó túrák. Az irodák ezeknél az utaknál igyekeznek olyan programokat összeállítani, amelyek nem fárasztóak a 60-as, 70-es korosztálynak , de szórakoztatóak a gyerekeknek. Egy hosszú hétvége például egy családbarát gyógyfürdőben, ahol gyerekmedence és gyerekprogramok is vannak, mindkét korosztály számára ideális választás lehet. Az ilyen nyaralások legnagyobb előnye, hogy mindenki jól jár: örömet szerez a nagyszülőknek, az unokáknak és tehermentesíti egy időre a szülőket.

Mire ügyeljen az idősebb korosztály, ha utazik?

Sok idősebb ember küszködik valamilyen krónikus betegséggel, például magas vérnyomással, szívproblémákkal, ízületi kopásos, gyulladásos betegségekkel. Többen élnek ízületi protézissel, esetleg szívritmusszabályzó készülékkel. Sokan szednek rendszeresen gyógyszert, nem is szólva például az injekciós inzulinról. – Ezek mind külön odafigyelést igényelnek – figyelmeztet Gion Gábor, traumatológus, aki évek óta foglalkozik utazással kapcsolatos egészségi problémákkal. Ami a hosszabb repülőutakat illeti, nemcsak a tartós bezártság, de az alacsonyabb oxigénszint és a hosszabb ideig tartó, egy helyben ülés is kockázati tényező – állítja. Szerinte a légi utazás nem javasolt olyan idős embereknek, akiknek szívelégtelensége vagy tüdőbetegsége már földi, normál körülmények között is oxigénellátási gondokat (nehézlégzés, fulladásérzés) eredményez. – A 3-4 órán túli repülőút mellett a tartósabb buszos utazás is veszélyeket hordoz – teszi hozzá.

Az alsó végtag vérkeringésének lassulása ugyanis könnyebben vezethet trombózishoz. Ez persze nem jelenti azt, hogy le kell mondani az ilyen utakról, de nem árt előtte konzultálni egy orvossal. Egzotikus országokban az új ízek kipróbálása is rejt bizonyos kockázatokat, igaz, nem csak az idősek számára. – A „hámozd meg, főzd meg, süsd meg vagy felejtsd el szabály” mindenkire érvényes – figyelmeztet Gion Gábor. Hozzáteszi: a folyadékfogyasztást pedig ne a szomjúságérzés szabályozza! A hőmérséklettől és a levegő páratartalmától függően az itthoninál több folyadékot kell inni, kisebb részletekben, de folyamatosan. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszerek csak a rendesen hidratált szervezetben hatnak úgy, ahogy itthon megszoktuk. Csökkent folyadéktartamú szervezetben az eddig jól beállított gyógyszerek hatása kiszámíthatatlanná válik. Nem elhanyagolható a napsugárzás hatása sem: az izzadás okozta folyadékvesztés mellett az UV-sugárzás hatásai ellen is védekezni kell. Nem csak a bőrt, hanem a szemet is védeni kell.

Top cikkek