A szükséges jó
A barna mozaikcsempével kirakott lépcsőház olyan összkulturális térbe vezet, melynek ajtaján az utóbbi évek pártpolitikával átitatott művészeti döntései egytől egyig kívül rekedtek. Ingathatják a fejüket a sokat látott megmondó emberek, hogy ilyen nem létezik, pláne nem Magyarországon, ahol minden sanyargó kultúrintézet arra fordul, akitől a pénz jön. A Müszi csapata megoldotta a pártatlanság kényes problémáját: egyszerűen semmilyen formában nem kér az állam támogatásából.
Önfenntartóan működik, műhelyei és termei alkalmi kiadásából, a kávézó üzemeltetéséből és a projektalapú pályázatokból befolyó összegekből él, a berendezés pedig feleslegessé vált bútordarabokból áll.
– A Müszi egyfelől politikai gesztus, másrészt pedig álláspont: nem vesszük igénybe azt a rendszert, amivel nem értünk egyet. Azt remélem, hogy ez változni fog, hiszen egy normálisan működő kulturális program támogatja az ilyesfajta kezdeményezéseket – tisztázza a koncepciót az alapító-ügyvezető, Bársony Júlia. – Minden kerületnek és önkormányzatnak fenn kellene tartania egy művelődési házat. Ám mivel a mostani igazgatás nem kedvez a kulturális intézményeknek, ezt a szerepet nekünk kell újraértelmeznünk – teszi hozzá.
Habár a nyolcas alakú művészeti inkubátorház az utóbbi hónapokban már több kiállításnak, cserepiacnak és koncertnek adott otthon, még mindig az alakulás időszakát éli. Az egymás mellett sorakozó, zárt és bérelhető alkotóterek a jövőben mozival, táncteremmel, kerttel, közösségi irodával és cserekönyvtárral fognak bővülni. – Nemrégen nyitottuk meg a kávézónkat. Azt szeretnénk, ha ugyanolyan funkciót kapna az emberek életében, amilyet a Sirály is betöltött, amíg működhetett: ugyanúgy járhatnak ide dolgozni, ahogyan ott is egész nap elüldögéltek a számítógép előtt, és bármikor betérhetnének, ha nyugalmat, kávét, és jól működő wifit keresnek – mutatja meg a bejárattal szemben kialakított vendéglátó teret Kis Réka, a Müszi gazdasági koordinátora, aki azelőtt szintén a Sirály munkatársa volt.
Az itthon alternatívnak számító művelődési ház falait nemcsak jelképesen, hanem szó szerint értve is átjárja a belvárosi művészeti körök utóbbi években megjárt passiója. Faburkolata több helyen háromféle deszkából áll: az egyiket a tavaly kiürített Tűzraktérből, a másikat a jócskán meghurcolt, majd nemrég végleg bezárt Sirályból hozták, a harmadik pedig a Művelődési Szint lebontott álmennyezetéből származik.
MŰVÉSZETI SZINT
Bársony Júlia 2011-ben kezdett el csapatot verbuválni a tanítványaiból és a társulatában dolgozó emberekből a Művészeti Szint megalapításához. Amikor a rendező által vezetett Harmadik Hang Háza Társulat sem a Flórián Műhelyben, sem a Sirályban nem tarthatta meg szokásos próbáját, mert mind a kettőt bezárták, új hely után kellett nézniük. Ekkor akadtak rá a volt Corvin Áruház 2000 négyzetméter alapterületű, üresen álló emeletére. Másfél hónapra megkaphatják ingyen is, de gondolkodjanak el rajta, hogy mit tudnának vele kezdeni a továbbiakban – szólt az egyezség, melynek eredményeképpen hosszas felújítási munkálatok után megalakult a Müszi. Termeiben 2012 ősze óta folyamatosan szerveznek koncerteket, kiállításokat, színházat, közéleti vitákat és előadásokat, műhelyeiben összesen nyolcvan itthoni és külföldi művész dolgozik.
I!
01. 06.
KEZDÉS: 19.00
CÍM: Szemző & Takarmánybázis Mamposteria Mozikoncert
A koncert után beszélgetés az alkotókkal.
JEGYÁR:500 Ft
01. 09.
KEZDÉS: 19.00
CÍM: WST7 Más istenek, más emberek, más Lovecraft, más Borges
ELŐADÓ: Weiner Senyei Tibor
JEGYÁR:300 Ft
01. 12.
KEZDÉS: 14.00
CÍM: Bolhapiac Lomtalanítás Csoport/Müszi
JELENTKEZÉS: Balogh Rékánál reka@bin.hu.
ÁRUSÍTÁS: ingyenes
BELÉPÉS: ingyenes
HELYSZÍN: Művészeti Szint (Budapest VIII., Blaha Lujza tér 1., Corvin Áruház III. emelet, bejárat a Somogyi Béla u. felől, nagy piros ajtó)