Az SZDSZ elutasítja Takácsot és Bokrost ajánlja
Az erdélyi származású Takács János, az Electrolux konszern magyar leánycégét és gyárait irányító vállalatvezető, a Menedzserek Országos Szövetségének elnöke volt az MSZP mai kormányfőjelöltje.
Nem sokáig.
SZDSZ: nem
Az SZDSZ ügyvivői testülete elutasította Takács János jelölését - információink Fodor Gábor pártelnök ellenében. A péntek kora délután tartott ülésen nyolcan Bokros mellett szavaztak és csak hárman támogatták Takácsot.
A NOL értesülése szerint az SZDSZ ügyvivői testületének péntek kora délutáni ülésén Eörsi Mátyás, Fodor Gábor és Horn Gábor szavazott Takács János miniszterelnökké jelölésére, míg a többség ellene, illetőleg Bokros mellett foglalt állást, köztük olyan, köztudottan Fodor mellett elkötelezett politikusok is, mint Gulyás József és (az ügyvivői testületben szavazati joggal nem rendelkező) Szent-Iványi István. Úgy tudjuk, Takács ellen, Bokrosra szavazott Kóka János frakcióvezető és Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes.
Már az első hírek arról szóltak, hogy megosztja az SZDSZ vezetőségét Takács János jelölése. Forrásaink szerint Takács Jánost - bár szimpatizálnak vele - sokan nem tartja alkalmasnak a válság kezelésére az ügyvivők többsége.
Az ügyvivők nem is igazán ismerik, ezért is tartják többen aggályosnak az Electrolux-vezér jelölését a miniszterelnöki tisztségre. Egyik forrásunk úgy fogalmazott: "ennek a komédiának még ma véget kell vetni”. Magyarán: ha Takácsot nem szavazzák meg és nincs más lehetőség, akkor jöhet az előre hozott parlamenti választás. Hacsak nem Bokros Lajos, akinek az esetleges kormányfősége felvetődött a szabad demokratáknál.
Egyeztettek, Fodor Bokrost ajánlja
Bokros Lajost ajánlják megfontolásra az MSZP-nek a liberálisok. Ezt Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke közölze újságírókkal a kétpárti parlamenti egyeztetés után.
Eredetileg három jelöltet ajánlottak, emlékeztetett Fodor: Surányi Györgyöt, Békesi Lászlót és Bokros Lajost. Közülük Surányi és Békesi nem vállalta a miniszterelnök-jelöltséget, így kizárásos alapon maradt Bokros.
A labda most a szocialistáknál van. Gyurcsány Ferenc azonban korábban már azt mondta Bokrosról: "rendkívül csodálkoznék, ha miniszterelnök lenne belőle Magyarországon".
Ebben legalább egyetértenek Bokrossal. Ő ugyanis múlt vasárnap azt nyilatkozta: ha mégsem alakul ki többség (a közös ellenzéki miniszterelnök-jelöléshez), "az MDF és jómagam akkor sem kívánok részt venni az MSZP hatalmi játékában".
Az MSZP elnökségi ülése után Bárándy Gergely, a frissiben megválasztott elnökségi tag közölte az újságírókkal: a párt elnöksége sajnálattal, de tudomásul veszi az SZDSZ döntését, és a következő napokban javaslatot tesz a teendőkre.
Az MSZP országos elnöksége szombat reggel ülésezik, hogy megvitassa a jelenlegi politikai helyzetet. Az elnökségen belül két tábor alakult ki: az egyik támogatná Bokros Lajos miniszterelnökségét, a másik kitartana Takács János jelölése mellett, és ha ez nem működik, akkor inkább az előre hozott választások mellett tenné le a voksát.
Orbán: az MSZP a jövő útjában
A jövő útjában már csak egyetlen akadály áll, a kormányzó szocilista párt, mely méltatlan és szánalmas komédiát folytat. A miniszterelnök beismerte, hogy megbukott, de minden a régi szocialista úton megy tovább, csak egy új színészt keresnek a válságkezelő Mekk mester szerepére - jelentette ki Orbán Viktor. A Fidesz elnöke szerint komoly ember úgysem fogja vállalni ezt a "paprikajancsi" szerepet, megdicsérte ugyanakkor Surányi Györgyöt. (További részletek itt.)
Pénteken már el kellene dőlnie, hogy mi fog történni, ha nem találnak olyan miniszterelnök-jelöltet, akit támogatni tudnak, akkor "nem sok értelme van folytatni tovább" - mondta Szent-Iványi István, az SZDSZ tárgyalódelegációjának tagja. Veres János pénzügyminiszter szerint kicsi az esélye, hogy az új kormányban az MSZP ne vállaljon szerepet. Az MDF szerint a jelölési folyamat egyre inkább komédiává fajul. (A péntek délelőtti előzményekről szóló összeállításunkat itt olvashatja.)
Politológusok arra hívták fel a figyelmet, hogy a jelölési hercehurca minden egyes újabb órájával nő az előrehozott választások esélye, amelyben az MSZP is érdekeltté tehető. (További részletek itt.)
Takács János
Takács a nyíregyházi és jászberényi gyárakat működtető Electrolux Lehel Kft.-n kívül vezérigazgatja az Electrolux közép-kelet-európai holdingját is. Az Erdélyből áttelepült, negyvenes éveiben járó Takács Magyarországon szép menedzserkarriert futott be, dolgozott az IBM-nél és a Drehernél mielőtt a svéd háztártatásigép-gyártó óriás Electrolux magyar érdekeltségéhez került.
Úgy tudjuk, hogy Takács kezdettől fogva a lehetséges jelöltek között volt, neve korábban felmerült gazdasági miniszterként is. Takács a távirati irodának csak annyit mondott: "ez egy nagyon nagy megtiszteltetés volna, és elgondolkodnék rajta". A felvetésre, hogy van-e már konkrét elképzelése arról, hogy mit tenne miniszterelnökként, Takács János azt mondta: nincs még semmiféle elképzelése, "hiszen nem történt még semmi".
Takács a Magyar Európai Üzleti Tanács elnökeként egy 2008-as előadásában úgy fogalmazott: Ahogy ezer ember egy vállalatnál, úgy tízmillió ember is sikeres tud lenni egy országban, ha jól megfogalmazott célokért együttmőködik. A magyar befektetési környezetről tartott előadásában a fő kérdésnek a jövőképet és stratégiát, a stabilitást és kiszámíthatóságot, a hosszú távra tervezhetőség és átláthatóságot tartotta, kiemelve a konszenzus és az "időtényező" fontosságát.