Bécsi galériarandevú

Egyre több a rangos nemzetközi műkincsvásár, ezért manapság csak valamilyen különleges profillal lehet megkapaszkodni - mondja Edek Bartz, a Viennafair igazgatója.

Megregulázott egzotikum Bécsben

A magyar sajtó részéről eddig még nem tapasztalt érdeklődés övezte a Bécsben harmadik alkalommal megrendezett, nemzetközi kortárs művészeti vásárt. A kényelmes, bár kicsit sem lenyűgöző vizuális „patchwork”-öt felvonultató VIENNAFAIR inkább a konformizmus, mint a hosszú távú életképesség felé mutat.

Nagyvonalúság és Bécs szerencsés találkozása

Herbert Batliner nevét hamar megtanulták az osztrákok. A 79 éves liechtensteini ügyvéd azért érdemelte ki a megkülönböztetett figyelmet és az osztrákok szeretetét, mert páratlan értékű klasszikus modern festménygyűjteményét határidő nélkül a bécsi Albertinának kölcsönözte.

Portugál Wallenbergek

Magyarország német megszállása és a nyilas rémuralom idején két portugál diplomata közel ezer ember életét mentette meg a biztos pusztulástól, köztük volt Tom Lantos későbbi apósa, a budapesti zsidó hitközség prominense, Tillemann Sebestyén.

Ámítás nélkül

Egyik kritikusomnak az „ablakaim”, mint írta, amelyeken át a történelemre és az emberi történetekre nézek, a reneszánsz festő Leon Battista Alberti módszerét juttatják eszébe, s idézi a festő-teoretikust: „Mindenekelőtt oda, ahová festenem kell, rajzolok egy derékszögű négyszöget, amelyet úgy tekintek, mint egy nyitott ablakot, amelyen keresztül szemlélem, amit oda fogok festeni.