Így gyilkolták meg Ukrajna legismertebb újságíróját
A mellékutcából kihajtó bordó terepjáró jobbra akart fordulni, de a jármű iszonyatos dörejjel felrobbant és lángcsóvává vált. Szemtanúk így írják le a szerdán fényes nappal Kijev belvárosában lejátszódott jelenetet.
A hatóságok szerint távirányítóval vagy késleltetővel felrobbantott gépkocsit Ukrajna legismertebb oknyomozó újságírója, Pavel Seremet vezette. A 44 éves férfi még élt, amikor a tűzoltók a helyszínre érkeztek, de később belehalt súlyos égési sebeibe.
|
Élő adás: Pavel Seremet a Vésztyi stúdiójában Valentyn Ogirenko / Reuters |
Petro Porosenko államfő szerint az elkövetők destabilizálni akarják Ukrajnát, és a nyomozásba bekapcsolódik az amerikai szövetségi nyomozóiroda, az FBI is. Julija Timosenko volt kormányfő „ítéletnek" nevezte a 400-600 gramm TNT-vel elkövetett pokolgépes akciót. Szerinte az ügy felderítése egyben a kormány próbája.
Egyelőre nem világos, hogy a célpont valóban a Vésztyi rádióadónál dolgozó Seremet lett volna. A felrobbantott autó ugyanis az Ukrainszka Pravdát alapító társtulajdonos, Olena Pritula tulajdona volt. Prosenko államfő elrendelte Pritula személyi védelmét. Az Ukrainska Pravda hősként emlékezik meg Seremetről, akinek új apai nevet is adtak: mostantól Pável Heroicsnak hívják. A főszerkesztő szerint az elmúlt húsz év újságíró-gyilkosságai két okra vezethetők vissza: a megrendelők így akarják kiiktatni a sötét ügyeket leleplező zsurnalisztákat, illetve megpróbálják destabilizálni a Nyugat és Moszkva között ingadozó országot.
Seremet Minszkben született, pályáját gazdasági lapnál kezdte, majd az orosz állami tévé minszki tudósítója lett. Az 1990-es évek végén állítólagos illegális határátlépésért, majd „felforgatásért" több hónapra bebörtönözték. Később Belaruspartisan.org néven ellenzéki honlapot indított, közben dolgozott az orosz állami ORT-nek, vezette a Vrémja című híradót is. Az EBESZ Médiadíjával is elismert újságírót a minszki hatalom megfosztotta belarusz állampolgárságától. 2006-ban Minszkben ismét letartóztatták, de orosz közbenjárásra szabadon engedték, ezt követően költözött Kijevbe, ahol aktívan részt vett a Viktor Janukovics elnök bukását hozó kormányellenes tüntetésekben.