Legyen is meg ne is: úgy próbál kvázi állandó jelenlétet biztosítani a NATO Kelet-Közép-Európában – így a különösen kényes, posztszovjet Baltikumban –, hogy ne legyen szó szerint állandó, mert az sértené az atlanti szövetség és Moszkva közötti korábbi szerződést.
A megoldást az akár két nap alatt a helyszínre vezényelhető, a gyorsabbnál is gyorsabb, „azonnali” reagálású erő jelentené a walesi NATO-csúcson született döntés értelmében. Nyugat-európaiakkal megerősített balti katonákról van szó, akik szükség esetén riaszthatók lesznek, és öt kelet-közép-európai bázisra érkeznek, ha indokolja a helyzet a végeken. Így zár össze a szövetség keleten.
Vajúdtak a hegyek, és egeret szültek: gyakran használja a sajtó ezt a fordulatot a nagy csinnadrattával beharangozott nemzetközi csúcstalálkozók után. Ezúttal aránytévesztés lenne, ha ezt írnánk. A 28 tagú szövetség egységet demonstrált Ukrajna kérdésében, és az év 363 napján Moszkvával boltolóknak két napig hallgass volt a nevük. Kezdenénk e sort szívesen és nagy levegővétellel Orbán Viktorral és kormányával, de itt a Nyugat és Moszkva nagy, a hidegháború óta példátlan geopolitikai játszmájáról van szó.