galéria megtekintése

Visegrádi vonal

5 komment


Miklós Gábor

Hiába magyarázzuk, hogy másmilyen történelmi poggyászuk van lengyeleknek, cseheknek, szlovákoknak, magyaroknak. Ennek ellenére az ún. Nyugat egy fejezetben kezel minket. Különösen, hogy magunk kéredzkedtünk be a közös fiókba 25 éve, egy véletlenszerű késő középkori történelmi eseményre hivatkozva. Így alakult meg a visegrádi csoport. A tagok az eleve nem szoros összetartozáshoz képest az együttlét hosszú évei alatt csak távolabb kerültek egymástól.

Most azonban fordult a kocka, s a csoport nyugati euroatlanti szövetségesei immár azon aggódnak, nem alakul-e a térségben új, veszélyes tömb, az autoriter politika jegyében. Eddig csak az Orbán-jelenséget próbálták értelmezni. Most azonban kezelniük kellene Lengyelország átalakulását Jaroslaw Kaczynski eszméinek tükrében. Az eddig még viszonylag rendezetten balpopulista Szlovákiában is feltűnt a szélsőségesség veszélye, megjelentek a Smer konkurensei. Ehhez képest Zeman cseh elnök kirohanásai vidító színfoltnak számítanak. Sok nyugati elemző az EU keleti tagországainak hálátlanságát kárhoztatja. Vannak, akik a demokratikus tradíciók hiányát, mások az államszocializmus örökségét fedezik fel a jobboldali, autoriter fordulatok okaként.

Lengyelországban azonban hosszú még az út az érett orbánizmusig. De a lépéseik, az irány hasonló. A többséget szerzett jobboldali párt ott is magát nyilvánítja a népfelség megtestesítőjének. Vezérállamot építenek ki. Leépítik az alkotmányos, jogállami intézményeket. Először az alkotmánybíróságot tették ártalmatlanná, utána a közmédiát faragták át kormánypártmédiává. Az előző intézmény még harcol, a másik pár másodperc alatt színt váltott. Az államosításoknak, hatalomkoncentrációnak még csak az elején tartanak Lengyelországban, de a jogállami ellensúlyok koncepció­ját már elvetették. Hamarosan átírják az alkotmányt is, feltehe­tőleg egy protestpárt segítségével, amelyben jelen van egy neonáci frakció. Az átalakulás eszmei hátterét a kormánypárt vezére már megadta: a rendszer bírálói nem lengyelek, nem hazafiak. Átöltözött kvázi migránsok.

 

Orbán és Kaczynski a legalantasabb indulatokra, gyanúra, a kisebbség gyűlöletére játszik. Oka lehet ennek a tömeges szegénység, az elmaradottság, a babona? Részben. De fogalmazhatunk úgy is: a Nyugatba beengedett keletiek csalódtak az összeszerelő betanított munkás és a vendégpincér státuszában. Csalódtak a demokrácia prófétáiban, akiket szintén a tolvaj elit részének tartanak. Ezért a Nyugat-ellenességet, a zsigeri antikapitalizmust hirdetők sikere. Talán. Mindehhez jön a szegények jogos félelme, hogy a közel-keleti idegenek biztonságukat, kicsi jólétüket, sőt (ingatag) identitásukat is fenyegetik. Ezért vágynak a rendteremtő kemény kézre, a szükségállapotot hirdető, ellenséget kijelölő diktátorkezdeményekre. És meg is kapják ezeket.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.