A sikerhez két – eltérő szemléletet igénylő – út vezet: a másolás vagy az eredetiség. A másolás azt jelenti: tedd azt, ami másoknál már bevált, de jobban és hatékonyabban. Az eredetiség maximáját, egy vitorlázó ismerősöm így foglalta össze: ha a versenyen hátrányba kerültél, egy dolgot nem szabad tenned, másolni az élen járókat. Ha pusztán azt teszed, amit az előtted haladók, legfeljebb hátrányos helyzetedet őrizheted meg. Ha nyerni akarsz, kockáztatnod és újítanod kell. A demokratikus ellenzék vágyott győzelmének is ez a két útja kínálkozik. A másolás logikája: a sikerhez egy karizmatikus vezető és az ő visszautasíthatatlan ajánlata kell. Ha az emberek úgy látják, hogy az ellenzék vezére hitelesebb, és ajánlata csábítóbb, mint a Fideszé, akkor hisznek neki és rá szavaznak. Akik így gondolkodnak, abból indulnak ki, hogy lehet jobban is csinálni azt, amit Orbán Viktor és a Fidesz. Ha feltűnik végre a megfelelő ellenvezér, majd csak megszerveződik hozzá a jelenlegi ellenzéki pártokon túlnyúló, azokat integrálni képes mozgalom. Az ellenzék erre a megváltóra vár.
A másolás stratégiája kézenfekvő volt 2011-ban, logikusnak tűnt 2012-ben, elképzelhetőnek látszott 2013-ban, de kudarcot eredményezett 2014-ben. Újra feltűnt a 2014-es vereség után, reményekkel kecsegtetett 2015 elején, de már reménytelennek tetszett az év végén. Most már 2016-ot írunk, és a helyzet rosszabb, mint 2010-ben. Kudarcok sora érte mindegyik ellenzéki pártot, szétestek ígéretes mozgalmak, és mégsem hajlandó senki tanulni ebből. (Ez nem magyar betegség: meghökkentő példáival találkozhatunk az amerikai elnökválasztási folyamatban, nem beszélve a legutóbbi szlovákiai választásról.) Célszerű lenne végre megfontolni a másik stratégiát.
A kormányképesség azt jelenti, hogy akik le akarják váltani a kormányon levőket, nemcsak azt tudják megmondani, miért rossz, amit azok tesznek, hanem azt is, mit kell tenni, hogy jobb legyen. Képesek időben meghozni a szükséges döntéseket, megszervezni a végrehajtást, sőt megvalósítani, amit akarnak. Nem hátrál ki, hol az egyik, hol a másik párt vagy mozgalom a döntések mögül, mondván, ez nem egyezik az ő értékeivel. Amit az egyik megtesz, nem vétózza meg egy másik. A kormányképesség annak biztos tudata, hogy nem esik szét heteken-hónapokon belül a kormány. A kormányképességhez tehát mindenekelőtt kölcsönös bizalom kell. Annak bizonyossága, hogy a másik, ha érdekében állna, akkor sem használja ki a kiszolgáltatott helyzetedet, sőt kiáll melletted.