galéria megtekintése

Tusnádi házibuli

Az írás a Népszabadság
2014. 07. 23. számában
jelent meg.


Szőcs Levente
Népszabadság

Történetekből történelem a mottója a Tusnádfürdőn hivatalosan ma megnyíló Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábornak. A szervezők ezzel is jelzik, hogy a 25. alkalommal megrendezett tábor „tekintélyes” kort ért meg. Negyedszázad valóban hosszú idő, nem véletlen, hogy az idei programokat végigkíséri a „szembenézés”, az emlék- és táborilegenda-idézés.

A szervezők számvetése már elkészült. Ezt bizonyítja, hogy a keddi, „nulladik” napra beütemezett pódiumbeszélgetésnek a Történelmet írtunk – negyedszázados a bálványosi folyamat címet adták. Nagyképűségnek tűnik? „Történelemírás” alatt az alapítók és szervezők azt értik, hogy „kormányok politikáját, politikusokat tudott befolyásolni”. Ez igaz is, meg nem is.

Tusványos befolyásának gyümölcseként szokták emlegetni az első Fidesz-kormány által alapított Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet vagy a státustörvényt. Ezeket valóban a szabadegyetemen jelentették be, de nehezen hihető – még Orbán Viktorról is –, hogy ilyen, súlyos költségvetési és diplomáciai vonzatú kérdésekről két koncert között hozott volna döntést. Rövidnadrágosan, ahogy a szervezők egymás között szeretik mondogatni...

 

Egységes „bálványosi folyamat” sem létezik, vagy ha mégis, az jóformán véget ért akkor, az ezredfordulón, amikor elkezdtek beszélni róla. A kilencvenes évek első felében a Bálványosfürdőn tartott szabadegyetem (a kezdeti és későbbi helyszín nevének összevonásából alakult ki a Tusványos elnevezés) az anyaországi és a külhoni, illetve a magyar és a román politikusok fórumává nőtte ki magát. Sokatmondó e tekintetben, hogy társszervező volt az egy magyar és egy román társelnök által irányított Pro Europa Liga is. Akkor még igaz volt, amit az alapítók ma tévesen (vagy hamisan) állítanak, hogy Tusványos alkalmas a nemzetiségek közötti párbeszédre.

Tusványosi folyamatot az ezredfordulón kezdtek emlegetni, de pár év távlatából visszatekintve már látható, hogy azóta a tábor teljesen mást –mint a kezdetekkor – jelentett. Mindössze pár év leforgása alatt a korábban nyitott Tusványos közéleti szempontból a magyarországi Fidesz és az RMDSZ-ből „kisodródó” radikális irányvonal kizárólagos találkahelyévé vált.

És ahogy egyre kevésbé fért meg egy asztalnál magyar a magyarral, úgy morzsolódtak le a román vitapartnerek. Számottevő bukaresti politikus évek óta nem tette be a lábát a táborba, a „legillusztrisabb” román vendég idén egy önkormányzati képviselő. Az erdélyi magyarok elsöprő többségét képviselő RMDSZ csúcsvezetői is elkerülik Tusványost.

Ha a szabadegyetem 25 évét egységesen kezeljük, megírható belőle a Fidesz és a magát nemzeti oldalnak nevező Tőkés-tábor radikalizálódásának és elszigetelődésének története.

Maguk a szervezők mondják: „a nagyszabású nyári fesztivál szerves részét képezi a nemzeti együttműködés rendszerének”. Ami, mint tudjuk, a megosztottságról szól.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.