A világháló használatának általánossá válása óta visszatérően felmerül a gondolat, hogy voksolhassunk az interneten keresztül is. Ez 2014-ben azért vált különösen aktuálissá, mert az akkori parlamenti választáson szavazhattak első alkalommal a határon túli, tehát az egyszerűsített honosítási eljárás keretében állampolgárságot nyert honfitársaink. Ráadásul privilegizált helyzetbe kerültek, hiszen elég volt egy levelet feladniuk, míg az állandó hazai lakóhellyel rendelkező, de a külföldön dolgozó vagy tanuló magyarok kizárólag személyesen, a külképviseleteken gyakorolhatták a választójogukat.
Meglepően nagy arányban éltek is a kettős állampolgárok ezzel a lehetőséggel: az akkor saját kérelmére névjegyzékbe vett 193 ezer emberből 128 ezer szavazott, ráadásul 122 ezren a Fideszt támogatták. Pontosan ennyi voks kellett ahhoz, hogy a kormányoldal megőrizze a 2010-ben megszerzett – igaz, azóta elvesztett – kétharmados többséget. Ezzel szemben a követségeken alig több mint 24 ezren jelentek meg, miközben akkor ennél biztosan jóval többen tartózkodtak külföldön.
Mára több mint félmillióra teszik azok számát, akik – bejegyzett lakcímük feladása nélkül – hosszabb-rövidebb időre elhagyták az országot. Vagyis kétszer annyian vannak, mint a határon túli magyarok. Egyre fontosabbá válik, hogy az ő szavukat is halljuk, ha polgárait szavazni hívja az állam.