A süllyedő hajóban ezért csak azokat az elveket hagyhatjuk, amelyek nélkül elveszítjük önmagunkat. Segítsük hát erőnk szerint a közvetlen veszély elől menekülőket, és gondoskodjunk róla, hogy sem ők, sem a hozzájuk csapódó jobb életre vágyók ne haljanak bele az Európa felé tartó útba! A határt tehát nem Görögországtól északra kell meghúzni, hanem az Égei-tengeren való átkelést kell értelmetlenné tenni. A „török terv" ezt célozza: a görög partokra eljutó embereket Ankara visszafogadná. Az először a hollandok által felvetett javaslat lényege, hogy a kompok Kószról vagy Leszboszról visszavinnék az embereket oda, ahonnan indultak. Durva lépés, de míg Európa januárban a Kölnben (nagyrészt észak-afrikai bevándorlók, és nem menekültek által) elkövetett gyomorforgató molesztálások következményeit tárgyalta, rekordot döntött a görög partok előtt vízbe fulladó emberek száma.
Ha az átkelésnek nincs többé értelme, megszűnhet a tömeges orosz rulett a tengeren. Ehhez először is biztonságos országgá kell nyilvánítani Törökországot, és ezzel el is jutottunk oda, milyen értékeinket kell nekünk is kidobnunk a süllyedő hajóból. Erdogan országa ugyanis minden, csak nem biztonságos. A török államfő ezer fronton küzd, és semmitől sem riad vissza, hogy belső és külső erejét növelje. Ha Európa lehetővé teszi, hogy menedékre jogosultakat visszaszállítson Törökországba, biztosítania kell, hogy az Erdogannal szemben védelemre jogosult politikai üldözöttek ügyét egyéni elbírálásban részesítsék a hatóságok.
A megoldásnak azonban csak az egyik része, hogy az Égei-tengeren való átkelésnek véget vet török segítséggel Európa, és bezárja kapuit azok elől, akiket a nyomor üldöz, nem fegyver. Törökországban így több millió háborús menekült rekedne, akiért közösen kell vállalni a felelősséget Ankarával. Ez részint célzott pénzügyi támogatást jelent, amellyel a táborokban élők körülményeit javítják, és nem az Erdogan-rezsim vagyonát gyarapítják. Ezen túl meghatározott számban át kell venni menekülteket, akik úgy érkezhetnek az unióba, hogy életüket nem kell kockáztatniuk, és még belépés előtt meg lehet szűrni őket a valódi rászorultság és a lehetséges kockázatok szemszögéből. És igen, kvóta alapján kell szétosztani őket Európában. Nekik is tudniuk kell, hogy tartózkodásuk országhoz kötött.
Legyen kötelező a kvóta? Jobb lenne, ha az államok dönthetnének, hogy befogadnak-e embereket, vagy kifizetik a rájuk eső költségeket annak a partnerországnak, amelyik a feladatot átvállalja. E módon lehet elkerülni az összecsapást a határátkelőkön, a tömeges halált a tengeren, az unió országainak egymás ellen fordulását, a közös Európára ható centrifugális erők erősödését.
Magyarország pedig döntsön arról, hogy befogadja-e az országra eső menekülteket, vagy inkább fizet! Én az emberek befogadása mellett fogok érvelni, és ezzel sokat visszanyerek mindabból, amit most ki kell dobni a hajóból.