Magasról tesznek rá, hogy mostantól az októberi választásokig a kormányzat – helyettes államtitkárokig bezárólag – munkaidőben, állami autóval és sofőrrel kampányhaknikra pazarolja a drága adópénzen megfizetett szellemi képességeit, ahelyett, hogy a köz érdekében próbálna meg dolgozni (úgy, ahogy arra fölesküdött).
Teljesen normálisnak tartják, hogy a hűtlen kezelés fenti nyilvánvaló eseteinek vizsgálata helyett a szintén az adónkból élő rendőrség és vádhatóság azokat a civil szervezeteket molesztálja hónapok óta, amelyeknek a működésével kapcsolatban – azon túl, hogy a kormány szerint kilógnak a nemzeti együttműködésből – semmilyen komolyan vehető kifogás nem merült fel. (A hetente változó gyanúokokat, amelyek sora az LMP-közeliségtől mára a zugbankolásig evolvált, egyre bajosabb komolyan venni.)
Nehéz szabadulni az érzéstől, hogy a kormány politikai fegyverként használja a rendőrséget, a legfőbb bűn, vagyis a kormányzati politika (vélt) opponálásának megtorlására. Még nehezebb napirendre térni afölött, hogy ezt éppen azok művelik, akik többek között azzal az ígérettel jutottak hatalomra: „soha nem történhet meg többé, hogy politikai parancsra a magyar rendőrség békés, törvénytisztelő emberekre támadjon”.
|
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Amikor az NNI-t és a Készenléti Rendőrséget hétfő reggel ráküldték az Ökotársra, vajon eszébe jutott valakinek (mondjuk éppen Lázár Jánosnak, akinek a neve alatt a fenti gondolat a Fidesz választási programjába bekerült), mit is gondoltak ők ellenzékben az állami erőszak és a civilek viszonyáról? És nem zavarja őket az az egyre nyilvánvalóbb tény sem, hogy a politikavezérelt rendőri fellépés rendre azokkal szemben a legkeményebb, akik a közvagyont és a közhatalmat magánosító rendszer ellenzékének mutatkoznak ideológiáktól és pártszínektől függetlenül?
„A közrend és a közbiztonság alapja: senki sem állhat a törvények fölött. A magyar emberek elveszítették bizalmukat saját államukban, saját kormányukban, mert úgy érzik, vannak, akik következmények nélkül, a törvényeken felül vagy a törvényeken kívül helyezhetik magukat. Az új kormány legfontosabb feladata lesz a társadalmi bizalom helyreállítása” – írta (ugyancsak) a jelenlegi „kormányfőminiszter” az idézett programban. A Norvég Alap és a civilek folyamatos zaklatásának fényében a legkevesebb, amit elmondhatunk: Lázár úr, ez sem sikerült.