Levélturmix

Igazságügyi szakértőként dolgozom, egyéni vállalkozóként evakörben, nyugdíj melletti kiegészítő tevékenységet folytatóként adózom. Többek között egészségügyi hozzájárulást is fizetnem kell. Még mielőtt görbe szemmel néznének rám, elmondom, hogy nem veszem el a fiatalok elől a munkát, mert ez olyan hálátlan mesterség, hogy e feladatra lasszóval kell fogniuk a bíróságoknak a szakembereket, és ez többnyire csak az idősebbek közül sikerül. Az egészségügyi hozzájárulás eddig a bevétel 0,09 százaléka volt, ami tavalytól nagyot nőtt, havonta 4350 forint lett, idén pedig 4500. Ezt a terhet csak büntetésnek lehet felfogni, mert ha nem dolgoznék nyugdíjasként, teljes jogon kapnám az egészségügyi ellátást, de mert dolgozni merészelek, e jogomat elvesztem, és csak a hozzájárulás megfizetése árán kapom viszsza. És ez a "büntetés" évről évre még nő is. Hol itt az adózás igazságosabbá tételének a szempontja?

Zsiros Imre

építészmérnök, Szombathely

Én is azok közé a nyugdíjasok közé tartozom, akiktől a "szociálisan érzékeny" kormány elvette a 13. havi
nyugdíjat. Hatvanévesen, negyven és fél éves munkaviszonnyal, kétoldali csípőprotézis-műtét miatt kényszerültem nyugállományba. Bizonyára vannak még jó páran, akik nem jókedvükben vagy kényelemből választották ezt a lehetőséget. Igazságtalan, sőt diszkriminatív azért büntetni minket, mert önhibánkon
kívül nem tudtunk 62 éves korunkig dolgozni.

Milassin Lóránd

Budapest

Navracsics Tibor szerint az új kormányfő illegitim, mert nem választásokon nyeri el e pozíciót. Tudjuk azonban, hogy a szavazáskor parlamentet választunk és nem miniszterelnököt. Ha nem így lenne, a konstruktív bizalmatlansági indítvány "illegitim" lenne, hiszen éppen az a lényege, hogy a meglévő, megválasztott parlament hajtja végre a cserét, új választás nélkül. A választás nélküli miniszterelnök-csere nem nevezhető antidemokratikusnak, és megszokott a nyugati demokráciákban is (gondoljunk például a sokszoros olasz miniszterelnök-cserére, a Blair-Brown-váltásra, korábbi német példákra; nem is beszélve arról, hogy 15 éve Boross Pétert sem a nép választotta Antall halála után). Tehát vagy az a helyzet, hogy a jogász Navracsics nem tudja a jogot, vagy az, hogy félrevezeti a népet, vagyis: Navracsics hazudik.

Török Miklós

Budapest

A demokrácia nevében Sólyom László az előre hozott választások mellett agitált. Megáll az eszem! Ennyire elhomályosította józan eszét a pártszimpátia?

1. A parlamenti demokráciákban nem miniszterelnököt, hanem parlamentet választunk.

2. A parlamenti demokráciákban megszokott dolog a ciklus közbeni miniszterelnök-váltás (gondoljunk a Blair-Brown-váltásra vagy a számos olasz miniszterelnök-cserére). Csak a Medgyessy-Gyurcsány-cserénél találta ki a jobboldal, hogy ez nem törvényes, mert a választáson nem Gyurcsányt szerepeltette a győztes párt.

3. A parlamenti demokráciákban a köztársasági elnök nem lehet pártérdekek szószólója.

Kovács Pál

Cegléd

Nagyon szemléletes, érvelő írás Bod Tamásé (Kiegészítések a sajtószabadság dolgában, március 19.). Az én kiegészítésem csak annyi lenne, hogy éppen a helyi lapoknak kellene pártmenteseknek, az országos klikkektől szabadoknak lenniük, hiszen a demokrácia (illetve annak hiánya) a közelünkben nyilvánul meg leginkább, s a jó közérzet azzal érhető el legkönnyebben, ha úgy érezzük, a saját dolgainkat mi tartjuk kézben. A megyei lapok kiadói felosztották maguk között Magyarországot, nehogy véletlenül valahol megjelenjék a konkurencia. De nem jobb a helyzet Budapesten sem, ahol a kerületi önkormányzatok a kommunizmus legsötétebb éveire emlékeztető újságokat jelentetnek meg. Rákosi unokája nem jelent meg akkor a lapokban, de Rogán Antal V. kerületi polgármester kisfiának fotója betölti a kerület City néven megjelenő újságjának címoldalát, és akkor még a papa belül is jó néhányszor előfordul.

Kertes Attila

Budapest

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.