Révkomárom után

Sokan csalódottak és kudarcot emlegetnek a Gyurcsány-Fico találkozó után. Akár igazuk is lehet. Ha valaki abban reménykedett, hogy nyomban mozdulhat valami a kétoldalú viszonyban, annak számára a miniszterelnöki megbeszélés nyilván csalódás. Viszont aki attól tartott, hogy a két köztudottan heves vérmérsékletű politikus esetleg tíz perc után egymásra borítja majd az asztalt, most annak is örül, hogy kibírták együtt hosszabb időn át.

Egyébként pedig persze, hogy kudarc Révkomárom. Az benne a kudarc, hogy egyáltalán szükség volt rá. Hogy két szomszédos ország kapcsolatai olyan mélyre süllyedtek, hogy szinte már elemi iskolás fokon kellett magyarázgatni: kinek mi fáj, és miért.

De hát tudomásul kell vennünk, hogy itt tartunk. Nem a társadalmak hibájából - mert hiszen abban igaza van Ficónak, hogy a két nemzet tényleg jó szomszédságot akar. A mostani jeges viszony a politika bűne - ám a korrekcióra is a politikának vannak meg az eszközei és lehetőségei.

Jutottak-e ebben valamire? Gyurcsány szerint legalább azt elérték, hogy jobban értik egymás szempontjait. Lehet, hogy ő és Fico igen - de hogy miért, azt mi változatlanul nem tudjuk. Lényegi új információkkal ugyanis nem szolgált Révkomárom. És az elfogadott nyilatkozattal sem jobb a helyzet - a papír önmagában nem sokat ér, ha nem követik gyorsan legalább apró bizalomerősítő lépések. Egészében lesajnálni a találkozót mégis hiba volna. Hiszen mindkét kormányfő önkritikát gyakorolt - nem fordulatértékűt ugyan, de mégiscsak valamit. Fico a maga részéről elismerte, hogy koalíciós partnere, Ján Slota árt a szlovák-magyar kapcsolatoknak, ezért a jövőben legalább kísérletet tesz majd pórázon tartására. Ha ez sikerülne neki, akkor még nincs minden veszve a középtávú kapcsolatok szempontjából.

Gyurcsány hozzáállása is figyelemre méltó volt. Ő bármikor az elmúlt két évben az ártatlanság teljes tudatában ülhetett volna le a tárgyalóasztalhoz. És joggal állíthatta volna, hogy Magyarország semmi olyat nem tett, ami Szlovákiát államiságában, nemzeti érzéseiben sérthetné. Nem úgy, mint ők velünk. Most azonban ezt már nem mondhatta, köszönhetően például a királyhelmeci masírozásnak, a szlovák zászló égetésének, a magyarországi táblamázolásoknak. Ezzel Ficóéknak már nem egyszerűen csak ürügyük, hanem némi valós okuk is lett azt állítani, hogy Magyarország is felelős a viszony megromlásáért. Ezt a csallóközi városban gyakorlatilag Gyurcsánynak is el kellett ismernie. És bár abban teljesen igaza van, hogy a szélsőséges magyar akciók nem kormányzati segítséggel zajlottak le nálunk és a Duna túlpartján - azzal a bejelentéssel, hogy jogszabályi kezdeményezéssel áll majd elő ez ügyben, egyben azt is elismerte: talán az eddiginél többet is lehetett volna tenni a szélsőségek exportjának megakadályozásáért. Fico ezek után megkérdezheti: miért kellett erre ennyit várni.

A helyzet így sem reménytelen. Révkomárom után ugyanis olyan benyomás keletkezik, hogy az érintett kormányok lassacskán kezdenek tudatára ébredni: nem helyénvaló, ha a magyar-szlovák viszony forgatókönyvét itt és ott is szélsőséges nacionalisták írják.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.