Hitel
Más választása nincs a kormánynak - legalábbis, ha a Fidesz kérésének meg akar felelni. Be nem mutatott papír ugyanis nem igazán akad - akárki balhézzon érte.
Értem én, hogy politikailag jól jön az ellenzéknek egy olyan szerződés kiadását követelni, ami nincs. Elég hosszú ideig lehet sajtótájékoztatókat tartani az ügyben. Egyszeri magyar politikustól lassan már elvárjuk, hogy ne vegyen figyelembe tényeket - a Fidesznél erre viszont direktívát adhattak ki. Mással nem magyarázható, hogy egyébként értelmes politikusok butaságokat beszélnek. Nem tudom elhinni, hogy a Fidesz nem tudja - vagy nem tudja megérteni -, hogy a mostani hitelnél egyetlen levél volt a kölcsön folyósításának alapja, amely nyilvános.
Képtelenség, hogy az a párt, amely első és mind ez idáig egyetlen kormányzása alatt a lehető legklasszikusabb politikát folytatta (szoríts meg az elején, engedj ki a végén), tényleg azt gondolja: van lehetőség most adót csökkenteni, nagyobb támogatást adni a vállalkozásoknak, nem hozzányúlni a szociális rendszerhez - és nem bedönteni a gazdaságot a mindehhez tartozó óriás államháztartási hiánnyal.
Akár tetszik, akár nem: most sok választás nincs. Lehetne - persze, hogy lehetne - nagyobb támogatásokkal élénkíteni a gazdaságot, ahogy Európa számos állama vagy az USA teszi. Csak nincs hová növelnünk a hiányt, mint például a németeknek - a nulla környékéről könnyű kicsit költeni. Nekünk nem nézik el a nagyobb hiányt (ahogy az USA-nak mindig) - és nem csak azért, mert Brüszszelből ejnye-bejnyét kap az az ország, amely átlépi a bűvös 3 százalékot. Az eladósodás növekedése után gyorsan jönnének a hitelminősítőktől a pofonok (osztályzatrontások), a befektetők pedig vagy kivinnék a pénzt (esne a forint), vagy magasabb kamatot követelnének (még drágább volna az adósságfinanszírozás). Most is olyan drága, hogy szükség van (lehet) nemzetközi segítségre. Mellesleg ezt - az IMF-hitelt - sem kapnánk, ha növelnénk a deficitet, és nem csökkentenénk. Ez gazdasági egyszeregy. Hihetetlen, hogy a Fidesz ezt ne tudná.
Ballépés most az álbaloldali populizmus. Most épp az a politika bukik meg - meglehetősen látványosan -, amelybe a magyar pártok egymást hajszolták az elmúlt időben. A kormányról most derül ki egyértelműen, hogy nem bűn nélkül való. Hiszen nem kezdett időben a hiány csökkentésébe, nem nyúlt megfelelő módon a szociális ellátáshoz, túlzott vállalásokat tett, például a 13. havi nyugdíjjal.
Lehetne mit bírálni.