A jobboldali lengyel kormány mégis teljesíti elődje menekültkvóta-vállalását, derült ki hétfő este. Különös módon nem hivatalosan, hanem egy brüsszeli tudósító útján tudatták, hogy betartják elődjük kötelezettségvállalását. Annyit lehet tudni, hogy 5200 szíriai menekülőt fogadnak be. Ezeket libanoni táborokból szállítják majd – alapos szűrést követően – Lengyelországba kicsiny, 150 fős csoportokban. És nem elsietve – két évig tart majd a folyamat. Ennyi.
Ismerve a magyar kormány országvédelmi álláspontját, amelyre óriási plakátokon emlékeztetnek minket, érdemes keresni az okokat. 1. Miért változtattak a korábbi ígéreteken, miért okoztak csalódást idegengyűlölő híveiknek Kaczynskiék? Hiszen a kormányon lévő Jog és Igazságosság párt (PiS) elnöke ijesztgette a lengyelséget terrorizmussal, fertőző betegségek behurcolásával, amennyiben az akkor még kormányzó liberálisok és Brüsszel rájuk eresztené a más kultúrájú menekülteket. 2. Miért hagyták cserben a lengyel jobboldaliak elvbarátaikat, Orbán és Fico urakat e kérdésben?
Lengyel kollégák és a hazai elemzők is csak latolgatnak. Abban egyetértenek, hogy a lengyel kormánypárt főstratégája úgy dönthetett, kell valamilyen gesztust tenni. Az utóbbi néhány hétben ugyanis a varsói lépések kihívták a nemzetközi sajtó, majd Lengyelország legközelebbi szövetségesei haragját is. Az alkotmánybíróság kiherélése, a közmédia kormányszócsővé alakítása, a köztisztviselői kar megfenyítése külön-külön is olyan lépés, amely alapot ad rá, hogy Varsót egyes brüsszeli vezetők a szavazati jog megvonásával fenyegessék. Együtt végképp. A demokratikus jogállam, a bírói függetlenség és a szabad sajtó léte nem kerülhet veszélybe még egy országban. Varsó túl fontos ahhoz, hogy tétlenül nézzék az autoriter fordulatot.