galéria megtekintése

Kim listája

Az írás a Népszabadság
2014. 03. 08. számában
jelent meg.


Miklós Gábor
Népszabadság

Vasárnap választásokat tartanak a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban. Az eseményre érdemes odafigyelni, mert világpolitikailag fontos körzetben zajlik. Észak-Korea gyakori szereplője a nemzetközi híreknek. Az olvasók többsége már az 1990 utáni évek hazai gyakorlatához szokott, az idősebbek emlékezete pedig sokszor szelektív, illetve kihagyásos. A KNDK-ban – tudtuk meg – a szavazás kötelező. Az ottani szocializmusban a szavazók egyből választanak, egyéni körzetek vannak.

Egy a vezér, egy a lista: öszszesen 687-en lesznek rajta. A legfontosabb jelölt Kim Dzsong Un, a feltehetőleg 31 éves „ifjú vezér”, aki a kínai határhoz közeli Pektusan hegyi körzetben mérkőzik meg a képviselői helyért. „Rendkívül hálás vagyok a mély bizalomért, amelyet önöktől kaptam és forrón köszönöm szívemmélyéből” – üzente nyílt levélben az államimédiaszerv útján ifj. Kim a választóknak, akik őt állították képviselőjelöltjüknek.

A hely ikonikus, mert állítólag ott született meg az apja, a 2011-ben meghalt Kim Dzsong Il. A nagypapa pedig, az államalapító Kim Ir Szen a hivatalos emlékezetpolitika szerint ott folytatott partizánharcot a japánok ellen. (Van egymásik történet is, amely úgy tartja számon, hogy a család a közeli szovjet területen, viszonylag békés körülmények között időzött a második világháború éveiben. – A szerk.)

 

A szavazás eredményét a hazai és nemzetközi közvélemény már másnapmegismerheti, biztatnak a hírügynökségek. A korábbi tapasztalatok alapján úgy vélik, hogy 100 százalékhoz közeli részvétel és hasonló arányú igen szavazat várható. Sztálinnak tulajdonítják a mondást,miszerint nem az számít, kik szavaznak, hanem az, kik számolják a szavazatokat.

A KNDK-ban elértek azon fokra, amikor már az sem számít, ki számol, hiszen csak az esetleges tébolyult tévelygők miatt kell végignézni a cédulákat. Tökéletes választási rendszert építettek ki, ahol nem okoz gondot a máshol szavazók, az idegenben élők voksa. A párt jelöl és dönt a későbbi eredményekről. Kim rendsze rében abszolút a parlamentáris bizonyosság, kiiktatták a vita intézményét, a lehetséges botrányokat. Tisztázottak a tulajdonviszonyok, jól működnek a büntetőtáborok.

Pár évtizede nálunk is hasonló választási rendszer virágzott, ha voltak is benne az észak-koreaitól eltérő, zavaró plurális elemek. Később megjelent a parlamenti demokrácia intézménye. Ám a nemzeti együttműködés rendszere korrigálja az elmúlt huszonnégy év tévelygéseit. Miután a vezérelvet sikeresen bevezette a Fideszben, elkezdte ennek érvényesítését az államban is. Az ehhez szükséges egységesítés jele a kampány eltávolítása a választásból/szavazásból. Alakul az állami ideológia, épülnek a futballstadionnak nevezett államvallási hithelyek is. Most még tesznek egy utolsó díszkört a parlamentarizmus körül, de a választási szisztéma fokozatosan közeledik a helyes (Kim) modellhez. Példaképük a rendszer, ahol nem lacafacáznak.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.