A politikust Robert Fico helyzetelemzése borította ki, aki értelmetlennek és Szlovákia érdekeit súlyosan veszélyeztetőnek minősítette azokat a gazdasági büntetőintézkedéseket, amelyekkel az Európai Unió és Oroszország hadakozik egymás ellen, s amelyekbe újabban Kijev is beszállt. Akár a magyar miniszterelnökről is mondhatta volna mindezt Sebej.
A cseh értelmiségiek és a konzervatívok körében pedig az ugyancsak baloldali Bohuslav Sobotka prágai miniszterelnök húzta ki a gyufát, aki egy szóval sem említette a szinte véres verítékkel kivajúdott brüsszeli kompromisszumos szankciók kiváltó okát, hanem kizárólag a cseh cégek várható anyagi veszteségeit vette számba.
Aligha akad olyan józan gondolkodású cseh, szlovák vagy magyar politikus, aki tapsolna a szankcióknak, vagy ne tudatosítaná, hogy ezek következményeit bizony saját hazájukban is megérzik. Egyre többen mégis a lengyelek megértő, valóban hazafias megnyilvánulásait és Finnországot hozzák fel, ahol Moszkva visszavágása miatt csupán a tejtermékeket gyártó Valio cég legalább nyolcszáz alkalmazottat kénytelen elbocsátani. Ami fájdalmas, ám Alexander Stubb miniszterelnök mégsem menekült populista magyarázkodásokba, hanem leszögezte: elveikkel nem kufárkodnak, hisznek az uniós intézményeknek.
A cseh Karel Schwarzenberg szerint minden nemzedék életében legalább egyszer sorsdöntő kihívással szembesül. A mai generációk itt és most a szabadságjogok és a jogállamiság megvédésének erkölcsi kötelességével, hiszen ők még Csehszlovákiában, 1968-ban, a magyarok pedig 1956-ban a saját bőrükön, nem kevesen a saját tragédiáikon tapasztalhatták meg, mit jelent az úgynevezett baráti segítség, amit most humanitárius segélyként igyekeznek lenyomni a moszkvai manipulátorok a nemzetközi közvélemény torkán.
A magyar és a szlovák miniszterelnök egyelőre nem árulta el, hogy szerintük miként lehet megfékezni az orosz birodalom határainak és befolyásának kiterjesztésére törekvő, egyelőre csupán a Krím félszigetet bekebelező, de innen be nem látható további célokat kergető Vlagyimir Putyint. A bonyolult ukrajnai helyzet ellenére mégiscsak ez a lényeg, a szankciók mostani bírálói inkább példaképüknek, mintsem agresszornak tartják őt. Fittyet hányva arra, hogy egyre több országban Putyin uniós trójai falovainak bélyegzik meg mindkettőjüket. Miként arra is, hogy mit jelent az a közösség, amelyből egyre inkább kilógnak.