galéria megtekintése

Kifütyülés

Az írás a Népszabadság
2015. 05. 15. számában
jelent meg.


Lencsés Károly
Népszabadság

Abszurd dolgok történnek a szakszervezetek körül mostanában. Nagyjából két éve annak, hogy a hatból három országos konföderáció bejelentette egyesülési szándékát, majd az egyik kihátrált. S hogy a dolog emlékezetes legyen, a tényleges összeolvadást ez utóbbi kétszer is az utolsó pillanatban akadályozta meg. Így nem túl régen felemás szövetség jött létre: ketten, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége és a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége – a saját feloszlásukat kimondva – a Magyar Szakszervezeti Szövetségben egyesültek, a harmadik, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma viszont önállóságát megőrizve és csak félszívvel csatlakozott hozzájuk.

Továbbá: pár napja meg kiderült, hogy Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete Szolidaritás-örökösnek tűnő elnöke több mint negyedszázad után nem kell a dolgozóknak. A tisztújító kongresszuson egyedüli elnökjelöltként indult, a szavazatoknak mégis alig több mint harmadát kapta. Ettől még a nagyobb egység, a Liga Szakszervezetek vezetője maradt, de a kudarc konföderációs vezetőként is megkérdőjelezi a tekintélyét.

Nem járt sokkal jobban Cser Ágnes sem, aki a Magyarországi Munkavállalók, Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének a vezetőjeként próbált megszólalni az egészségügyi dolgozók keddi tüntetésén. Amikor a pulpitusra lépett, a tömeg kifütyülte. Nem fogadták el azt az érvet, hogy azért nem akart csatlakozni a demonstrációhoz, mert „sztrájktárgyalás idején nem veszélyeztethetjük a másik oldal jóindulatát”. Kérdéses persze, hogy akkor mi a fenének ment fel mégis a tüntetés szónoki emelvényére.

 

E néhány váratlan esemény alapján nem érdemes azonban a szakszervezeti mozgalom jövőjét illető jóslásokba bocsátkozni. Mindazonáltal elgondolkodtató, ami az érdekképviseletek körül folyik, mert ezek a szerveződések mintha megfeledkeztek volna arról, mi az alapvető rendeltetésük. Vagyis: esetenként úgy tűnik, a munkavállalók érdekeinek képviselete helyett inkább belső hatalmi harcaikkal, politikai játszmáikkal vannak elfoglalva.

Pedig jó lenne, ha a szakszervezeti vezetők megértenék, hogy az emberek nem attól jönnek izgalomba, hogy melyikük milyen pozíciót tölt be, mennyit keres, és jár-e a tisztségéhez szolgálati autó. A teljesítményük egyedüli mércéje, hogy mit sikerült elérniük: a dolgozók kapnak-e fizetésemelést, több természetbeni juttatást, s javulnak-e a munkakörülmények. E tekintetben pedig nemigen dicsekedhet senki. Hacsak azzal nem, hogy többen legalább a saját posztjukat meg tudták őrizni.

Csakhogy ez igencsak kevés. Ezért itt lenne az ideje, hogy a munkavállalói érdekképviseletek körül tüsténkedők – a munkavállalóktól a csúcsvezetőkig – vegyenek egy nagy levegőt, s gondolkodjanak el azon, mi is lenne a szakszervezetek dolga. És akkor elég gyorsan kiderülhet, hogy semmi nem mehet úgy tovább, mint eddig. Különben a szakszervezeteket általában is kifütyülhetik.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.