A sajtó felelőssége, hogy eldöntse, kitakarja-e a nyilvánosság elé tárt felvételeken a rendőr arcát – üzente a Kúria hétfőn. A legfőbb bírói fórum korábban úgy döntött: olyan felvételeket, amelyeken az egyenruhások felismerhetők, kizárólag az érintettek beleegyezésével lehet közzétenni, az Alkotmánybíróság viszont egy konkrét ügyet vizsgálva másként ítélte meg a helyzetet.
Vagyis az intézkedő rendőrt is felismerhetően bemutató képfelvétel a hozzájárulása nélkül közzétehető, ha az nem öncélú, és „a jelenkor eseményeiről szóló vagy a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatásnak” minősül – mondta ki a verdikt. Erre a Kúria hatályon kívül helyezte korábbi jogegységi határozatát, de egy lépéssel sem ment tovább.
Így lehetetlen helyzetet állított elő: előbb a fotós döntse el, majd később a szerkesztő, miként kell értelmezni az öncélt meg azt, hogy mi tekinthető a közhatalom gyakorlása szempontjából közérdeklődésre számot tartó tájékoztatásnak. De alkotmányjogászok ritkán fotóznak vagy szerkesztenek.