Clinton vagy Trump. Merkel vagy Orbán. Talán véletlen, talán nem, hogy Amerikában és Európában is egy nő és egy férfi testesíti meg a választási lehetőséget. A két nő a befogadást, a toleranciát és az összefogást, a két férfi a félelmet, az elutasítást és a különállást. (Marine Le Pent tekintsük most kakukktojásnak.) Ha csak az amerikai pártkonvenciók zenéiből próbálnánk ítélni: Trump, mint egy bokszoló, a „We Are the Champions!" című Queen-számra vonult be az arénába, míg Clintonéknál Broadway-sztárok énekelték el az Amire a világnak szüksége van, az a szeretet című dalt az emlékezetesen derűs Forrest Gumpból.
A képlet nem is lehetne világosabb. Mindenki pontosan érti, kire kell szavaznia. Aki hisz az emberiségben, a reményben, a fejlődés lehetőségében, az erre. Aki a nyers erőben bízik, netán abban, hogy egy keménymarkú vezető majd megóvja a világ változásaitól, egyebek között a terroristáktól, az arra.
Barack Obama hazai demagógnak nevezte a republikánus elnökjelöltet, ami csak nekünk tűnik viszonylag enyhe szóhasználatnak, az Egyesült Államokban szinte példátlanul durva kiszólás a regnáló elnöktől. Michael Bloomberg volt New York-i polgármester a Demokrata Párt konvencióján arra utalt, hogy nem tartja épelméjűnek Trumpot. Az amerikai Vox honlapján egyenesen úgy fogalmaznak, hogy idén a normális és az abnormális között kell választani.