Nem arattak még nagyobb győzelmet a melegek jogaiért (érintettség okán vagy éppen anélkül) harcolók, mint pénteken Írországban. Ebben az országban a világon először a házasság intézményét úgy terjesztik ki azonos nemű párokra, hogy ahhoz a többségi társadalom általános és titkos választójogával élve, népszavazáson járult hozzá.
Az ír társadalmi szemléletváltozás alig két évtized alatt ment végbe. A mélyen katolikus Írország csak 1993-ban törölte el azt a törvényt, amely lehetővé tette a homoszexuális kapcsolatok büntetését. Most pedig a választópolgárok mintegy 61 százaléka fejezte ki véleményét a melegházasságról. A bő negyven írországi választókerületből egyetlenegy akadt, ahol elutasították a kérdéses alkotmánymódosítást, és ott is csak 51-49 arányban. Dublin egyes részein ugyanakkor háromnegyedes volt az igen szavazatok aránya.
Az egyneműek együttélését vagy szoros érzelmi, szexuális kapcsolatait megvető homofóbok, a viszolygásukat fennhangon ünneplők szeretik magukat az elnyomott többség utolsó bátor és őszinte harcosaiként bemutatni. Szerintük ugyanis a meleglobbi a médián és a szórakoztatóiparon keresztül támadva agymosást hajt végre, megfélemlíti az egészséges, természetes gondolkodású heteroszexuális társadalmat, amely a nyomás miatt nem mer már fellépni a rontás ellen. A többségre rátelepszik a hallgatás parancsa, és tűri, hogy a kormányok sorra megadják magukat a harsogó kisebbségnek.