Hideg 2.0

Szankciókkal vívják a XXI. század hidegháborújának első ütközeteit. Washington csütörtökön tovább szigorította a Krímet bekebelező moszkvai vezetést büntetni hivatott intézkedéseket, válaszul jöttek a Kreml hasonló lépései. Közben a fekete-tengeri félszigetet megszálló orosz katonák ukrán hajókat rohantak le, sok idő már nem kell ahhoz, hogy az utolsó ukrán katona, tengerész is elhagyja az orosz föderáció által erővel meg- vagy inkább visszaszerzett területet. Amit Hruscsov ajándékozott az 1.0-s hidegháború idején az akkor a Szovjetunióhoz tartozó Ukrajnának.

Hatvan év múltán Putyin módszerei a szovjet erőpolitikát idézik. Akinek illúziói voltak, hogy az orosz elnök együttműködő és kiszámítható partnere lesz a Nyugatnak, az most végleg leszámolhat az ábrándokkal. Putyint ugyanis hidegen hagyja, hogy a Nyugat miként reagál, az ő világába tökéletesen beleillik, ahogy érvényesíti az új, az expanzióra és erődemonstrációra épülő orosz külpolitikát. Ami alapjaiban rázza meg azt az európai rendet, amely kialakult a berlini fal leomlása, az egykori szovjet szatellitállamokban bekövetkezett rendszerváltások nyomán.

Sokan megkérdőjelezik, hogy lehet-e gazdasági szankciókkal elérni valamit az internetkorszakban, egy nyitott világban, amelyben soha nem látott mértékű kereskedelem zajlik az Európai Unió és Oroszország között. A formálódó 2.0-s hidegháború nem lesz olyan, mint az eredeti, amely vasfüggönnyel választotta el az embereket. Európának mégis vállalnia kell a konfrontációt és annak árát. Mert csak így lehet megmutatni Putyinnak, hogy világának van alternatívája. Egy másik modell, amely sok orosz számára is vonzó, ha egyszer már megízlelte.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.