A polgármestert és a főpolgármestert a települések választópolgárai közvetlenül választják. A polgármester és a főpolgármester választásának szavazólapján a választópolgár egy jelöltre szavazhat. Polgármester, főpolgármester az a jelölt lesz, aki a legtöbb érvényes szavazatot kapta – ennyit ír a hatályos választási törvény a polgármester-választásról.
Ez egy abszolút „a győztes mindent visz” típusú voksolás. Ha Budapesten a legnagyobb pártnak egyharmada van – mint most a Fidesznek –, akkor ezzel az egyharmaddal könnyedén háromnegyedes többséget szerezhet a Fővárosi Közgyűlésben az új szabályok szerint. Amennyiben az úgynevezett képviselőtestület a közvetlenül választott főpolgármesterből és kerületi polgármesterekből áll, simán előállhat olyan helyzet, hogy az említett tagok mind fideszesek, és – kompenzációs lista ide, kettős többség elve oda –minden fontos budapesti kérdés a Fidesz-központban dől majd el.
Aki eddig esetleg nem értette, hogy miért kellett néhány hónappal az önkormányzati választások előtt (de már az EP-szavazás eredményének ismeretében) sebtében megint átírni a választási törvényt: ahogyan korábban kőbe vésték maguknak a negyven-egynéhány százalékos eredménnyel elérhető parlamenti kétharmadot, úgy foglalták most jogszabályba az egyharmadnyi szavazataránnyal biztosítható (akár) háromnegyedet.