Révész Sándor (Haza és hazugság, május 28.) közvélemény-kutatási adatokkal bizonyítja, hogy az őszödi beszéd nyilvánosságra hozatala gyakorlatilag nem ártott sem Gyurcsány Ferencnek, sem az MSZP-nek, és még a Fidesz sem húzott közvetlenül hasznot belőle. (A baloldal népszerűségvesztésének fő oka a megszorító politika volt.) Ez igaz lehet a megvizsgált rövid időszakra. Hosszú távon azonban nemcsak a kormány új politikája volt tragikus, hanem gyilkos hatása lett a célzatosan megvágott hangfelvételnek is. Mert láthatóvá tette, hogy itt egy céltudatos megtévesztésről volt szó.
Gyurcsányra (érdekes módon jóval inkább rá, mint a pártjára) örök időkre ráégette a hazugság-politizálás bélyegét. Ezt Orbán Viktor kapitális hazugságai és önleleplezései (a magánnyugdíjpénztárakat meg kell védeni, „oszt jónapot”, pávatánc, ne azt nézzék, amit mondok, hanem amit csinálok stb.) sem tudták felülírni a választók fejében. (Ebben a lakosság nagy részében eleven nacionalizmus, antiszemitizmus és a mindenható államban való hit is nagy szerepet játszik. Sokan nem akarnak egy kockázatokkal teli, szabad világban élni, önmagukról felelősen gondoskodni, lényegében egy nacionalista Kádár-rendszert szeretnének.)
Az őszödi beszéd koncentráltan tartalmazta azokat a hibákat és ügyetlenkedéseket, amelyeket Gyurcsány már korábban is elkövetett (öregecske feleségek, terrorista szaúdi focisták stb.). Ezek azóta is jellemzők rá (például amikor a választások előtt tett utalást az MSZP titkos pártkasszájára. Rosszat rosszkor. Egy pártvezető és miniszterelnök nem lehet ennyire fegyelmezetlen. Talán még Őszödön is lett volna remény, hogy néhány kemény ténnyel megváltoztassa a résztvevők véleményét. Türelmesen elmagyarázhatta volna, hogy az irányváltás elkerülhetetlen. Vagy akár már ott is lemondhatott volna. A botrány kirobbanása után is lemondhatott volna.