Az előző egészségügyi államtitkár, Szócska Miklós azonnal a cigarettához nyúlt, ha szorult helyzetbe került, s valami jót kellett mondania. Ilyenkor sorolta a kormány dohányzásellenes intézkedéseit. Volt bőven.
Egyre drágább a cigaretta, de akinek telik rá, az sem gyújthat rá ott, ahol akar. Kiszorították őket a buszmegállókból, az üzletek bejáratától, a vendéglátóiparból, úgy, ahogy van. Csak 2012-ben háromszor is emelte a kormány a dohánytermékek jövedéki adóját, 40 ezerről hatezerre csökkentette a cigarettát is kínáló boltok számát.
Ám úgy látszik, hogy mindez mit sem ért. Nem csökkent a rendszeres dohányzók aránya, a fiatalok körében pedig többen cigarettáznak, mint hat évvel ezelőtt. Annyi eredmény látszik, hogy a kocadohányosok száma csökkent, megerősödtek viszont a profi csempészek és feketekereskedők. A cigarettaforgalom visszaesése mögött ugyanis nem a tömeges leszokás, hanem vásárlási stratégiaváltás van. Dobozos cigaretta helyett inkább dohányt vesznek az emberek, vagy a feketepiacon vásárolnak. Piackutatók szerint a dohány-feketepiac részesedése tíz százalék fölé nőtt, ami 50 milliárd forint körüli forgalmat jelent.