Ha volt olyan vívmánya a rendszerváltást követő évtizedeknek, amit világnézeti hovatartozástól függetlenül mindenki elismerhet(ne), az a határokon átívelő nemzetegyesítésnek nevezett folyamat. Egy ország, amely körös-körül önmagával határos, sem erkölcsi, sem praktikus megfontolásokból nem fordíthatja vissza saját határai átjárhatóvá tételének folyamatát: a magyar hazát csak úgy adhatjuk vissza azoknak, akiket a történelem kiszakított belőle, ha a meglévő korlátokat fölszámoljuk, és nem építünk újabbakat helyettük. Ebben nyilvános politikai konszenzus sohasem volt ugyan, ám a társadalom nagyobb része mindig egyetértett abban, hogy aki magyar, azt nem fogjuk mesterséges akadályokkal elválasztani magunktól – és a politika tartotta is magát a többségi véleményhez.
A déli határ hézagossága, amiért most az ötödik éve kormányzó hatalmi elit a nyílt színen háborog, éppen ennek a hallgatólagos megállapodásnak a következménye: a magyar–szerb határszakaszt sem a Gyurcsány-, sem a Bajnai-, sem az Orbán-kormány nem kívánta a schengeni övezet külső határaként üzemeltetni, mert mindannyian tekintettel voltak a Vajdaságban élő mintegy 250 ezernyi (vásárolni, gyógyulni, tanulni, dolgozni, rokont látogatni is rendszeresen átjáró) magyarra.
Hogy valóban nagyságrendekkel többen akarnak-e most abból az irányból „illegálisan” átszökni, mint mondjuk a délszláv válság, az afganisztáni vagy az iraki háború idején, arra nem vennénk mérget, de talán nem is az a lényeg, hogy milyen tényeket állítunk szembe a napi politika elvárásait kiszolgáló idegenellenes érvrendszerrel. Fölidézhetnénk a rendszereket elválasztó vasfüggöny lebontásában semmilyen szerepet nem játszó, de a siker fényében a húszéves évfordulón boldogan sütkérező Orbán Viktor 2009-es szavait arról, hogy milyen tanulságot kell levonnunk a szabadság visszaszerzésének élményéből. Az akkor még ellenzéki Orbán szerint a demokráciában is azokra az értékekre kell építenünk, amelyek a diktatúrában megtartottak bennünket: az emberi szolidaritásra, a keresztény hitre és az emberi méltóság tiszteletben tartására.