Aki tőle jobbra áll, az már leesik, mondta sok éve egy azóta még fontosabb pozícióban dolgozó jobboldali újságíró. Nincs már egyedül, lassan a fél ország vele potyog, hengergőzik egyre jobbra. Egyetlen jelzés erre az elmúlt napokból: Szávay István a Jobbik részéről megkérdezte Semjén Zsolt miniszteri meghallgatásán, mit tesz az ellen, hogy „a Felvidéken és a Kárpátalján a túl sok cigány gyerek miatt kevés a magyar tanuló a magyar iskolákban”. A nemzet egészének ügyeiért felelős miniszter erre nem azt mondta, hogy ennyire gátlástalanul rasszista kérdésre nem válaszol, hanem közölte, hogy ez a létező problémáknak csak egy része. Ebben egyetértünk. A probléma pedig szerintem az, hogy az ország díszlépésben masírozik jobbra, el a falakig, amelyekről mindig kiderül, hogy még tovább tolhatók.
A magyar közéletet – tehát jóval többet, mint a politikát, az iparkamarától a művészeti akadémiáig szinte mindent – ma a Fidesz és a Jobbik emberei és gondolatvilága uralja. Közülük a mérsékeltebbet, a Fideszt saját pártcsaládjának annyira a szélén érzékeli az európai közvélemény, hogy az Európai Szocialista Párt éppen úgy, mint a liberálisok, felszólították a konzervatívokat, hogy szabaduljanak meg a magyar párttól, mert az együttlét nem vett rájuk jó fényt és árt az európai demokrácia ügyének. A CDU főtitkára, Peter Tauber erre válaszként azt mondta, hogy a pártcsaládokra is érvényes, hogy az ember nem válogathatja meg a rokonait. Idegen se nyilatkozhatna ennél hűvösebben, családtagtól pedig végképp kínos a távolságtartásnak ez a mértéke.
Az európai liberálisok frakcióvezetője elment egészen odáig, hogy közölte, még egy esetleges nagykoalícióba is beszállna, ha ezzel el lehetne kerülni, hogy az európai parlamenti többség a Fidesz vagy az olasz Forza Italia támogatásával jöjjön létre. Tekintsünk most el attól, hogy politikai ellenfelek nyilatkozatairól van szó, pusztán csak annyit rögzítsünk, hogy az Európai Néppárt 39 országban bejegyzett 74 pártja közül éppen ezt a kettőt, köztük is elsősorban a magyart tartják elfogadhatatlannak a konzervatív oldalon. Európa szélén vannak.