galéria megtekintése

Előny a tehénnél

Az írás a Népszabadság
2014. 08. 02. számában
jelent meg.


Fekete Gy. Attila
Népszabadság

Egy gyermek felnevelése legalább olyan hasznos, mint egy tehéné. Nem volt normális rendszer, ahol a teheneket leköltségelhetted, a gyerek nevelésére fordított összeget nem – jelentette ki a Magyar Narancsnak 2012 októberében adott interjújában Révész Máriusz Orbán Viktor családpolitikai megbízottjaként. Majd hozzátette: „Nálunk nem az a gond, hogy nem születnek meg a gyerekek, hanem az, hogy a társadalom képtelen perspektívát nyújtani nekik”.

Ehhez képest állt elő a napokban Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője azzal a bejelentésével, hogy akár már az ősszel a kormány elé kerülhet a Népesedéspolitikai Kerekasztal nyugdíjreform-elképzése. Eszerint a jövőben a nyugdíj összegét igen jelentős mértékben a gyermekek számától és iskolázottságától tennék függővé.

Bár érzékelhető, hogy egy kellően át nem gondolt, részleteiben ki sem dolgozott, diszkriminatív, sőt alig burkoltan rasszista felhangokkal terhelt javaslatról van szó, amely talán nem véletlenül a sok, de nem eléggé iskolázott gyermeket nevelő szülőket is bünteti, továbbá azokat is, akik legfeljebb csak egy utódnak adnak életet, majd szakmát és úgy két diplomát.

 

Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy olyan alapvető kérdésekre sem tudnak a javaslattevők választ adni, mint hogy mi lesz a meddő házaspárokkal; mennyi nyugdíjat kap az a szülő, akinek leérettségizik, majd külföldön vállal munkát a gyermeke, és ott is telepszik le; vagy azzal, aki két diplomával munkanélküli marad? És ha diplomásként semmiféle képességet nem igénylő segédmunkát kényszerül vállalni? A kérdések még szaporodtak volna, ha Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter egy kérdésre válaszolva a nagy nyilvánosság előtt ki nem jelenti, hogy 2030-ig nem változik a nyugdíjrendszer, a Népesedéspolitikai Kerekasztal javaslatáról pedig szó sem volt a kormány ülésén.

Vajon Varga a felháborodott közönség megnyugtatásra szánta szavait, vagy csak a puszta tényeket közölte? Szedálásnak gyenge volt. Mert az, hogy „ma” nem volt téma valami a kormány ülésén, az ősszel, ahogy Harrach ígérte, még téma lehet. S hogy 2030-ig nem változik a nyugdíjrendszer? A 2010-es kampányban a Fidesz röplapjain az állt, hogy „A Fidesz megvédi a magánnyugdíjpénztárakat”. A háromezermilliárdos pénztári vagyon államosítása után Selmeczi Gabriella nyugdíjvédelmi megbízott azt mondta: azt a pénztártagokra értették.

És volt itt már egy hét alatt felszámolt szerencsejáték-ipar, ami után a kiválasztottak új feltételekkel nyithattak mesés jövedelmet termelő kaszinókat. Egyeztetés nélkül átvitték – máig nem tudni kik – a kormányfő régi álmát, hogy kerékpárosok a főúton is kerekezhetnek részegen. És most zajlik a földbirtokrendszer erőszakos átalakítása, mert valakik szerint nem jó a birtokszerkezet.

Egyelőre tehát előny a tehénnél. Őt jól tartják, hogy jól tejeljen és egészséges utódokat hozzon világra. Az embereket eközben viszont fenyegetik: szaporodjatok és szenvedjetek a bölcsőde- és óvodahiány, a munkanélküliség és perspektívátlanság miatt, vagy éljetek kisebb családban élhetőbb életet, de akkor nyugdíjasként éhen haltok. Ezen lenne még mit gondolkodni.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.