Kinek jó, ha kevesen szavaznak az EP-választáson vasárnap? Először is azoknak, akik nem akarják ezt az intézményt. Nemrég a Fidesz egyik „civil” papagája fejtette ki, hogy az Európai Parlamentet meg kell szüntetni. Részéről érthető ez a gondolat. Az Orbán-galaxisban elviselhetetlen egy olyan uniós intézmény, amelyben európai civilizációs normákat kérnek számon rajtuk, a pálinkaszabadság önjelölt lovagjain. A nemzeti kisszerűség nem viselheti el az európai demokrácia fórumait.
Jó még a visszafogott részvétel az EU deklarált ellenfeleinek is, akik jó pénzért belülről bomlasztanák az uniót. A magyar szélsőjobb (ahogy a brit és a lengyel is) a tudatlanságra, a tévhitekre épít. Nálunk a hungarikummítoszra, azokra a balgákra, akik elhiszik, hogy akácmézzel és szilvapálinkával boldogulhatunk, s nem akarják belátni, hogy Magyarország legnagyobb cége az Audi. (Ez most akkor magyar gazdasági siker vagy német? Vagy európai?)
Jó a távolmaradás még azoknak a pártoknak is, amelyeknek hívei eltökéltek, fanatizáltak. Elég nekik a vezérek arcát plakátra tűzni, a rajongótábor szavaz az imádottra, ha süt, ha esik. A politikában az erős személyiségnek, a frappánsan megfogalmazott üzenetnek nagyon fontos a szerepe, ám nálunk ezek az üzenetek lufik. Tiszteletet a magyaroknak – hirdeti Orbán, miközben csak magának, maguknak akar hatalmat, s a vele járó tiszteletet.