Csütörtökön hajnalban, 93 éves korában örökre eltávozott a Willy Brandt nevével fémjelzett német keleti politika egyik meghatározó személyisége, a Kelet és a Nyugat közötti két évtizedes hidegháború után, a hetvenes években kibontakozott enyhülési folyamat építőmestere, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) nagy tekintélyű politikusa, Egon Bahr.
Még gyermek volt, amikor Hitler megszerezte a hatalmat. Fiatal korában megtapasztalta, hogy mit jelent a náci ideológia és a diktatúra. Katonaként élte át a második világháború borzalmait. A háború után újságíróként kezdett dolgozni, 1956-ban lépett be az SPD-be. 1960-ban lett Nyugat-Berlin főpolgármesterének, a későbbi kancellárnak, Willy Brandtnak a közvetlen munkatársa, szóvivője.
1961 augusztusában közelről látta annak a berlini falnak a felépítését, amely évtizedekig Németország és Európa megosztásának jelképe volt. Ezek a tapasztalatok tették a béke, a demokrácia, a párbeszéd, az együttműködés hívévé és építőjévé. Államtitkárként dolgozott a kancellári hivatalban, majd államminiszterként a külügyminisztériumban. Nagy szerepe volt Nyugat-Németország Szovjetunióhoz, Lengyelországhoz, az NDK-hoz és Csehszlovákiához fűződő viszonyának rendezésében.