A címerről végül nem a népszavazás, hanem a parlament döntött, nagy meglepetésre a koronás címer mellett. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc során, a trónfosztást követően, Kossuthék levették a címerről a koronát. Ekkortól hívjuk a korona nélküli kiscímert Kossuth-címernek.
Megjegyzem, Orbán Viktor liberálisként 1990-ben a Kossuth-címerre voksolt. Néhány idézet a 2010-et követő sajtóvéleményekből. Gerő András történész szerint az országban autoritáshiány van, „Magyarországnak húsz év alatt sem sikerült magát köztársaságként elhelyeznie a szimbolikus politikai mezőben: állami címerünk koronás, a kitüntetéseink tiszti- meg lovagkeresztek” (HVG, 2010. december 25.). Haraszty István képzőművész: „1990-ben nem így képzeltem el az azóta eltelt lassan két és fél évtizedet. Nem hittem volna, hogy az ország ennyire a múltjába réved, hogy újra a koronás címer lesz a jelképe, hogy az igazi hazafiság helyét a magyarkodás veszi át, hogy ilyen erővel tör a felszínre a 40 évig lappangó antiszemitizmus” (HVG, 2014. december 30.). Berend Nóra történészprofesszor, Cambridge: „A külvilág nem ok nélkül furcsállja, hogy egy köztársaság jelképe éppen egy korona. Ami egy rég letűnt kor önlegitimizáló szimbóluma volt, újra aktuálissá vált a Horthy-korszakkal való folytonosság jegyében” (Népszabadság, 2014. január 31.).
A Fidesz azonban valamit nagyon jól csinál, nem hiába az újabb kétharmad. De mit? Kisajátítja haladó nemzeti hagyományainkat, azok követőinek tünteti fel magát, szabadságharcos retorikát folytat – holott nincs ki ellen –, kirekeszt mindenkit a nemzetből, aki nem hódol be neki. De mire építhetne az ellenzék? Amit a Fidesz rombol, azaz a köztársasági eszmerendszerre! A társadalom szemlélete alakítható a tudományos igazság útján, de a hamisított emlékezetpolitika által is. A Szent Korona becses emlékünk, múzeumi tárgy, éppúgy, mint a császári korona is a bécsi múzeumban. Az Orbán-rendszer leváltása az elsődleges feladata a demokratikus társadalomnak, ezért ideje eldönteni, milyen legyen azután. Tartalmában valódi, identitásépítésre alkalmas köztársaságot kell létrehozni, rá kell vezetni a társadalmat, hogy annak államformáját nem szimbolizálhatja a korábbi, elavult királyság koronája. Magyarországnak csaknem száz éve nincs királya, és keveseknek hiányzik. A rendszerváltó parlament címerválasztási hibáját ki kell küszöbölni. Csak a civil társadalom tudja eldönteni, milyen köztársaságot akar, miben tud hinni. A politika nemcsak ráció, érzelem is.
1848. március 15., 1956. október 23. ma is a nemzet tudatában él. Ne hagyjuk, hogy éppen haladó hagyományainkra hivatkozással hamisítsák meg történelmünket.
Mi az, amit már most megtehetünk, amihez csak akarat és cselekvés kell? Fogadjuk el és használjuk évezredes nemzeti címerünket, a Kossuth-címert tüntetéseinken, nemzeti ünnepeinken. Tűzzük ki célként, hogy a majdani negyedik köztársaságunk állami címere ez legyen. Hagyjuk a koronát a szélsőjobbnak! Aki demokratikus, európai és köztársasági szellemiségű, XXI. századi alkotmányt akar, álljon ki már most a Kossuth-címerért, a valódi köztársaságért!
A szerző védjegyjogász
*
A Fórum oldalon megjelenő vélemények nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját.
A szerkesztőség fenntartja magának a jogot, hogy a meg nem rendelt kéziratokat rövidítve és szerkesztve közölje a lap nyomtatott vagy online változatában.