Balog Zoltán még a helyén van – ha innen nézzük, sikertelen volt a tegnapi tanársztrájk. (És ez itt nem a tréfa helye: 21 éve az első nagy pedagógus-munkabeszüntetés megbuktatta az akkori oktatási minisztert, és a kormány másban is kénytelen volt meghátrálni.) Viszont az egész országban érzékelhető volt a tiltakozás, mutatkozott némi ágazaton kívüli szolidaritás is, és semmi nem utal arra, hogy kifulladóban lenne az ellenállás az Orbán-kabinet oktatási reformjaival szemben.
Bármekkora a kísértés, nem fogunk félig tele-félig üres poharakkal példálózni, hanem kimondjuk bátran: ez így karcsú. Nem az kevés, amit a pedagógustársadalom tegnap mutatott – azzal van a baj, amit az elmúlt években elmulasztott.
A tanítóknak és a tanároknak, ha igazán komolyan vennék magukat, 2010 óta számtalan okuk lett volna rá, hogy azonnal sztrájkba lépjenek. Magyarországon a közoktatás alapértelmezésben állami feladat, ehhez képest az oktatásért felelős miniszter egy református lelkész (Balog Zoltán), az oktatási szakterület pedig egy katolikus törpepárt (KDNP) privilégiuma. Tessék végignézni, mi történt azóta a tananyag ideológiai tartalmával, hogyan alakult mondjuk az informatika és a hittan-erkölcstan tárgyak erőviszonya, vagy a világi és az egyházi iskolák számaránya.