Ilyenek lesznek az új paksi blokkok is – mutatták be a Roszatom képviselői a dél-oroszországi Novovoronyezsben az ottani atomerőmű befejezés előtt álló újabb reaktoregységét. Már amennyire egyforma lehet két ilyen létesítmény. Mert – mint azt az orosz szakemberek az Atomexpo moszkvai nukleáris energetikai fórumra meghívott külföldi újságíróknak magyarázták – mindegyik egyedi, a technikai részmegoldások egy része függ egyebek közt a megrendelő igényeitől, a helyi földrajzi, szeizmikus, vízellátási és gazdasági körülményektől.
Arra külön felhívták a figyelmet, hogy különböznek a költségek is. Nehogy azt higgye bárki is, hogy az oroszországi prototípus építésére fordított összeg viszonyítási alap lehet a külföldi beruházások árának felbecsüléséhez. Hiszen a két új, egyenként 1200 megawattos novovoronyezsi blokk a hivatalos adatok szerint összesen 219 milliárd rubelbe kerül, ami mai árfolyamon számolva nem egészen négymilliárd dollár. Paks esetében viszont – bár a beruházás részleteinek titkosítása nyomán nem ismertek a részletes adatok – ez utóbbi csaknem kétszeresével kell számolni.
A vendéglátók mindenesetre azt igyekeztek bizonyítani, ami a 2011-es fukusimai erőmű-szerencsétlenség után különösen komoly feladat, hogy az atomtól nem kell félni. A novovoronyezsi telepen most a hatodik és a hetedik blokk épül, az előző öt a szovjet-orosz reaktorok három különböző típusát képviseli (az első, már leállított kettőt például az 1960-as években indították be), baleset viszont egy sem volt. Az újak pedig még biztonságosabbak lesznek – hangsúlyozták az orosz szakemberek. Így a szeptemberben működésbe lépő 6. számú blokk is, amelynek vezérlőrendszerét egyébként a Siemens szállította.